Prejsť na obsah

Výzva: vyvarujme sa požiarov trávnatých porastov a lesov!

Vážení Košičania,

prichádzajú prvé jarné dni, ktoré v prírode každoročne vytvárajú podmienky pre zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. V jarných mesiacoch sa nová vegetácia začína postupne rozvíjať. Pozostatky starej, suchej vegetácie - lístia, ihličia a trávy, predstavujú nebezpečenstvo vzniku požiaru a jeho rozšírenie najmä v lesných porastoch. Požiare hrabaných porastov a lesné požiare spôsobujú každý rok poškodenia zdravia a úmrtia, ale aj veľké materiálne a ekologické škody. Obnova požiarom zničených porastov je dlhodobý proces a trvá niekoľko desiatok rokov. Preto vás chcem požiadať, aby ste oheň zakladali len na určených miestach a pri odchode venovali zvýšenú pozornosť jeho dokonalému uhaseniu.

Veľmi častou príčinou vzniku požiarov v jarnom období je vypaľovanie trávy a suchých porastov. Táto činnosť je bez povolenia zakázaná. Z toho dôvodu vás chcem upozorniť na nebezpečenstvo pri spaľovaní trávy, ktoré každý rok spôsobuje smrteľné zranenia, požiare budov, stohov slamy a lesných porastov. Chcem vás požiadať, aby sme spoločne chránili naše lúky a lesné porasty. V prípade spozorovania požiaru nahláste preto túto skutočnosť na telefónne číslo 112, resp. 150. Len spoločným úsilím, opatrnosťou a ostražitosťou sa nám podarí zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov znižovať a tým zabrániť stratám na životoch, poškodeniu zdravia a materiálnym škodám. 

Odhliadnuc od paragrafov zákona o ochrane pred požiarmi nezabúdajme, že lesy sú obrovským prírodným a národným bohatstvom. Dávajú našej krajine mimoriadne hodnotnú podobu, sú stabilnou zložkou životného prostredia a zabezpečujú nám nenahraditeľné verejnoprospešné služby. Majme to stále na mysli, aby sme mohli prežiť v našich krásnych lesoch bez požiarov ešte veľa príjemných chvíľ. 

Richard Raši

primátor mesta Košice