Prejsť na obsah

Čermeľ

Všeobecnú obľúbenosť rekreačnej oblasti Čermel-Bankov dokazuje aj zavedenie hromadnej koľajovej dopravy až k hostincu Baránok. Konka sem dorazila 1. krát v roku 1802, o rok neskôr prešla na parný pohon, pričom vypomáhala aj dieselova lokomotíva. Vo februári 1914 začala premávať električka.
Rastúci dopravný ruch na Čermelskej hradskej (vedúcej do Košickej Belej a ďalej na Spiš) sa zvyšoval a napomáhal rozvoju priemyslu. Počnúc rokom 1885 sa v Košiciach vzmáhalo hnutie za vytvorenie rekreačnej oblasti Čermeľ-Bankov.
Z projektov v severnej časti Čermela sa uskutočnila stavba vily Karola a na juhu vyrastala luxusná vilová štvrť. Projekt rekreačnej zástavby v priestore hostinca U baránka sa k potrebám vrstiev obrátil postavením zábavného kiosku. Vystaval ho v r. 1897 majiteľ košického pivovaru Konštantin Bauernebl na mieste voziarne dolného čermeľského mlyna, niže odbočky hradskej na Bankov. V kiosku sa sústredili všetky druhy ľudového pohostinstva, ktoré sa viazali na prírodné prostredie.
Aj dnes je Čermeľské údolie pre Košičanov vyhľadávaným výletným miestom. Od roku 1956 jeho kolorit neodmysliteľne dotvára Detská železnica, ktorá je v prevádzke vždy v letnej sezóne.
/Historická pohľadnica - súkromná zbierka p. Františka Mádaya/