Prejsť na obsah

"Cesta prináša vývoj," povedal V. Obsitnik

V utorok 18. decembra v ranných hodinách prijal primátor mesta Košice František Knapík amerického veľvyslanca na Slovensku Vincenta Obsitnika. Jeho excelencia Vincent Obsitnik bol 9. novembra 2007 designovaný za mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku. Po oficiálnom uvedení do úradu, začal veľvyslanec 18. decembra 4-dňovu cestu po východnom Slovensku.
Na stretnutí s primátorom ho zaujímali najmä pracovné príležitosti občanov Košíc a blízkeho okolia, dopravné spojenie so západnou časťou krajiny a spolužitie s minoritami, najmä Rómami. V. Obsitnik pracoval v USA 30 rokov pre spoločnosť IBM a kontakty, ktoré za tú dobu nadobudol, by rád využil práve na východnom Slovensku.

Veľvyslancovi starí rodičia emigrovali do USA v roku 1895, kde sa im narodil syn (otec V. Obsitnika), ktorý sa vrátil na Slovensko. Tu sa oženil a v roku 1938 sa mu v Moravanoch narodil syn Vincent Obsitnik. Rodina sa tesne pred okupáciou Československa nacistickým Nemeckom rozhodla vrátiť späť do USA, kde veľvyslancov otec pracoval ako baník v Pensylvánii, a následne sa rodina presťahovala do New Jersey, kde Vincent Obsitnik vyrastal. Po ukončení strednej školy bol prijatý do americkej námornej akadémie, ktorú v roku 1959 ukončil s vyznamenaním. Nasledujúcich päť rokov slúžil ako dôstojník v americkom námorníctve, v torpédoborcoch a v ponorkách.

Dosiahol titul MBA v oblasti finančníctva na americkej univerzite vo Washingtone, D.C. Takisto navštevoval pokrokovú školu manažmentu IBM Sands Point, Long Island, New York; Medzinárodnú školu manažmentu IBM v La Hulpe, Belgicko; a riadiaci program Unisys na Wharton škole vo Filadelfii.

Vincent Obsitnik má za sebou kariéru vedúceho pracovníka v IBM, Unisys a Litton Corporations. V Unisys Corporation ako prezident divízie rozvoja systémov riadil 600 mil. USD obchod s 3000 zamestnancami, kde sa obchodovalo a rozvíjali pokrokové elektronické a počítačové systémy. V Litton Corporation, bol viceprezidentom pre medzinárodné a riadené obchodné rozšírenie na trhy Európy a Latinskej Ameriky.
Za 27 rokov v IBM Corporation sa jeho zodpovednosť rozšírila na oblasti marketingu, predaja, výroby, inžinierstva a programového riadenia. Osem rokov pôsobil v IBM World Trade Corporation, kde bol zodpovedný za výrobu v Európe, Latinskej Amerike a Ázii. V Latinskej Amerike mal celkovú zodpovednosť za riadenie výrobných závodov v Brazílii, Argentíne a Mexiku. V Ázii bol zodpovedný za logistiku výroby pre všetky podniky IBM. Následne
po týchto postoch sa veľvyslanec stal prezidentom International Investments Inc., konzultačnej spoločnosti, ktorá pôsobí v oblasti podnikov so spoločnou majetkovou účasťou, licencií pre technológiu a privatizačných projektov medzi U.S.A. a strednou Európou.
Pred prijatím veľvyslaneckej misie na Slovensku bol Vincent Obsitnik v roku 2006 menovaný prezidentom Georgeom W. Bushom do prezidentskej delegácie pri spomienkovej oslave 65. výročia tragédie v Babyn Yar na Ukrajine. V októbri 2001 bol menovaný prezidentom USA do americkej komisie pre zachovanie amerického dedičstva v zahraničí a bol členom komisie až do júla 2006. Cieľom komisie je zaoberať sa kultúrnym dedičstvom Američanov zo strednej a východnej Európy. Jeho Excelencia V. Obsitnik sa snažil nasmerovať medzinárodnú pozornosť k nešťastnej situácii gréckokatolíckych drevených kostolíkov zo 17. a 18. storočia na Slovensku, a vďaka jeho úsiliu 2 najviac ohrozené kostolíky boli zreštaurované.

Veľvyslanec hovorí plynule slovensky a rozumie rusky. Je bežcom maratónu a hrá tenis a squash. Je ženatý s Annemarie Harden (nemeckého pôvodu). Majú štyroch synov a 12 vnúčat.