Kolaudácia na Triede SNP bola úspešná, električky by sa mali na trať vrátiť už v sobotu ráno

Eurovia uzavrie okružnú križovatku „Moldavská", motoristov čakajú dopravné obmedzenia

Štefan Bálint, riaditeľ košického závodu Eurovia SK, ktorá modernizuje košické električkové trate, informoval na dnešnom (5. 4. 2018) kontrolnom dni viceprimátora mesta Martina Petruška, že včerajšia (4. 4. 2018) kolaudácia zmodernizovanej trate na Triede SNP bola úspešná. V sobotu (7. 4. 2018) by teda po nej mali začať opäť premávať električky. V ten istý deň ráno však začnú stavbári z dôvodu pokračovania prác na stavbe uzatvárať okružnú križovatku Moldavská – Tr. SNP – Alejová.

Podľa dopravného inžiniera Pavla Titla, prejazd motorových vozidiel cez križovatku bude možný len v jednom jazdnom pruhu z triedy SNP smer Hornbach vpravo, a zo smeru od Hornbachu takisto v jednom jazdnom pruhu vpravo na Alejovú, smer Železníky.

„Z Moldavskej od centra mesta bude križovatka uzavretá na úrovni výjazdu: Lidl - Werferova, z Alejovej na úrovni čerpacej stanice, kde bude zriadený dočasný koľajový prejazd. Pre obsluhu Triedy SNP č. 63-75 bude dočasne otvorený prejazd cez koľajnice pri vjazde k obytným domom, s príjazdom od križovatky Trieda SNP - Bardejovská. Motoristom odporúčam obchádzkové trasy v smere Trieda SNP – Alejová cez Bardejovskú, Popradskú, následne cez prepojovaciu komunikáciu VŠA (Hornbach – Cassovia). Pre smer Alejová budú mať motoristi k dispozícii obchádzkovú trasu po Triede SNP cez Gemerskú, Rastislavovu - Štúrovu - Toryskú. Pre smer Moldavská od centra mesta to bude Moldavská k Hornbachu cez Toryskú, Trieda SNP – Moldavská. Vzhľadom na stavebné práce pred Steel arénou a súdmi, kde bude možný prejazd iba v jednom jazdnom pruhu pre každý smer, odporúčame v smere do a z centra (Nám. osloboditeľov – Štúrova) využiť náhradné trasy cez Festivalové námestie, respektíve križovatku VSS," uviedol P. Titl.

Zároveň upozorňuje motoristickú verejnosť, že pre automobilovú dopravu bude úplne uzavretý úsek Štúrovej ulice medzi Dunajskou a Toryskou, a zatiaľ ešte stále prejazdný smer do centra mesta bude odklonený do Idanskej ulice.

„Treba ešte povedať jednu veľmi podstatnú vec, že Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) spolu so spoločnosťou eurobus vytvoria nový prestupný uzol ako náhradu za zastávku SOŠ automobilovú. S tým, že pri Bille budú zastavovať na novej autobusovej zastávke v smere do mesta náhradné linky MHD aj eurobusu, v opačnom smere to tak bude na Bardejovskej ulici," dodal P. Titl.

Roman Danko, riaditeľ úseku riadenia dopravy DPMK v súvislosti s električkami na Triede SNP, ale aj náhradnou dopravou po uzavretí križovatky „Moldavská" informoval M. Petruška, že sú na to pripravení, a nemajú s tým žiadne problémy.

„Dnes sme začali na Triede SNP dávať nové cestovné poriadky s novými trasami liniek a časmi odchodov, cestujúca verejnosť sa s nimi môže oboznámiť dnes, najneskôr v piatok," zdôraznil R. Danko.

M. Petruška zaujímali aj odpovede Eurovie na podnety Košičanov, napríklad ohľadom križovatky „Ipeľská" kde sa po daždi vytvorila nedávno veľká mláka, ďalších malých stavebných nedorobkov, opýtal sa aj na to, kedy bude na Triede SNP vysadená pri nových zastávkach živá zeleň.

„Je pripravená, boli sme ale limitovaní klimatickými podmienkami, lebo ju možno vysádzať len pri teplotách vyšších ako desať stupňov. Do pätnásteho apríla by to malo byť urobené. Čo sa týka križovatky „Ipeľská", na vlastné náklady to opravíme, máme urobený aj zoznam ďalších malých nedorobkov, odstránime ich v termínoch, ktoré vyplynuli z kolaudačného konania. Vítame všetky dobré podnety od občanov, vnímame ich a berieme, lebo našou snahou je prezentovať sa ako firma len dobrou robotou," reagoval Š. Bálint.

Viceprimátor M. Petruško na záver kontrolného dňa poďakoval za výbornú spoluprácu a ústretovosť pri modernizácii električkových tratí Košickému samosprávnemu kraju a ďalším zainteresovaným, motoristom za ohľaduplnosť a tolerantnosť. Vodičov zároveň prosí o to, aby si po uzavretí okružnej križovatky „Moldavská predovšetkým pozorne všímali všetky dočasné dopravné značenia, rešpektovali ich, a aby boli tak ako doteraz naďalej ústretoví a ohľaduplní aj voči ostatným účastníkom cestnej premávky.