Prejsť na obsah

Maratón vyhrali David Maiyo (Keňa) a Edyta Lewandowská (Poľsko)

Víťazom 82. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa 2. októbra 2005 stal 29-ročný kenský vytrvalec David Maiyo časom 2:16:07 h pred svojím kamarátom z kenskej osady Eldoret Davidom Kosgeiom a Poliakom Jan Bialkom. Najlepšie zo Slovákov skončil podľa očakávania reprezentant a člen Obalservisu Košice Marcel Matanin, ktorý dobehol na 8. mieste a zároveň sa stal majstrom Slovenska na maratónskej trati. Polmaratón sa podľa predpokladov stal korisťou Miroslava Vanka z Obalservisu Košice.

Spomedzi žien na maratónskej trati preťala cieľovú pásku vo svojej kategórii ako prvá poľská reprezentantka Edyta Lewandowská. Mala najnižšie štartové číslo 21, ale skončila najvyššie. Časom 2:37:48 síce neohúrila, no už dávno predtým ako dobehla bolo jasné, že Peterkovej traťový rekord ešte z roku 1989 /2:31:28/ neprekoná. Dvadsaťpäťročná Poľka bola však nakoniec šťastná, že vyhrala svoj prvý veľký maratón v kariére. Jenny Slaguegeová z Veľkej Británie mala čas len o 16 sekúnd horší.

Na štart sa postavilo 1284 vytrvalcov z 31 krajín (501 mužov a 35 žien v maratóne, 508 mužov a 103 žien v polmaratóne, 133 korčuliarov a 4 vozičkári). Počasie maratóncom neprialo. Ortuť teplomera sa blížila k dvadsiatke, slnko veľmi hrialo.

Na košickom mestskom okruhu sa objavil i predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda. Na svojom jubilejnom 20 maratóne obsadil v absolútnom poradí 219. miesto časom 3:42:15, ale v kategórii mužov nad 50 rokov skončil s týmto časom na 23. mieste. Mikuláš Dzurinda prvý raz zabehol košický maratón ako dvadsaťosemročný v roku 1983. Vôbec najlepší maratónsky čas 2:54:57 dosiahol na Malokarpatskom maratóne v roku 1986. O 82. ročníku MMM v cieli povedal, že to bol jeden z najťažších maratónov v jeho živote.