Mesto Košice kúpilo bezdomovcom päť iglu na zimu

Bezdomovci v metropole východu sa už nemusia obávať mínusových teplôt v zimných mesiacoch. Mesto Košice pre nich zakúpilo päť pohotovostných príbytkov – tzv. iglu. Tie dnes v priestoroch útulku Arcidiecéznej charity na Bosákovej ulici a v zariadení Oáza – Nádej pre nový život v Bernátovciach odovzdal primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) spolu so svojou námestníčkou Luciou Gurbáľovou (KDH). 

Mesto nedávno zakúpilo päť prenosných iglu pre ľudí bez domova, ktorí nemajú záujem o prenocovanie v útulkoch alebo registrovaných nocľahárňach. Dva iglu môžu využiť páry a tri takéto príbytky sú určené pre jednotlivcov. Celková cena predstavovala 630 eur.

Iglu môže zachrániť životy

Iglu poskytuje nielen možnosť núdzového prespania, ale podľa slov výrobcu dokáže zachrániť život. Je vyrobené z polyetylénovej peny a hliníkovej fólie. Izoluje zvuk, neprepúšťa vodu, dá sa aj umývať alebo opraviť.

Takisto je uzatvárateľné a poskytuje súkromie. Je v ňom zakázané fajčiť alebo akokoľvek inak manipulovať s otvoreným ohňom. Vďaka jednoduchej konštrukcii je možné ľahko a rýchlo ho premiestniť a postaviť na iné miesto.  

Arcidiecézna charita dostala od mesta jedno iglu pre páry a dve pre jednotlivcov, Oáza - nádej pre nový život po jednom iglu pre páry a pre jednotlivcov. Iglu budú umiestnené v dohľadnej vzdialenosti od oboch centier, ktoré poskytujú služby pre ľudí bez domova.

„Som rád, že sa nám tieto prístrešky podarilo zabezpečiť ešte pred príchodom tuhej zimy. Berieme to ako pilotný projekt, ktorý koncom zimy vyhodnotíme. Ak sa iglu osvedčia a budú využívané, určite by sme na budúci rok chceli zakúpiť aj ďalšie takéto prístrešky. Tým by sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí, ktorí sú v núdzi,“ uviedol Jaroslav Polaček.

Viceprimátorka Gurbaľová otestovala iglu, bolo jej v ňom teplo

Viceprimátorka Lucia Gurbáľová si aj priamo vyskúšala aké je to byť „zababúšená“ v iglu pre jednotlivcov. Po vyjdení z neho si pochvaľovalo teplo, hoci pripustila, že úvodných pár sekúnd mala zmiešané pocity.

„Keď sa iglu zavrelo, najprv som sa cítila trochu stiesnene. Potom tam už bolo príjemne teplo a mala som z toho dobrý pocit. Keď som si predstavila, žeby vonku je -10 stupňov a ja sa nemusím klepať od zimy, ale som v teplúčku v iglu, teší ma, že aj takýmto riešením môžeme výrazne pomôcť ľuďom bez domova. Ak strávia noc v iglu, bude to určite omnoho vhodnejšie miesto než prespať niekde v parku alebo na ulici. Aj sama môžem potvrdiť, že je v ňom o tých cca 15 až 18 stupňov teplejšie ako vonku. Verím, že sa to osvedčí v praxi a potom by sme to mohli aj ďalej rozšíriť,“ dodala Lucia Gurbáľová.