Prejsť na obsah

Mesto Košice začína v utorok s ďalším celoplošným testovaním

Na základe rozhodnutia vlády sa od pondelka 18. januára do utorka 26. januára koná na celom Slovensku takzvaný skríning obyvateľstva. V metropole východu boli dnes v prevádzke tri odberné miesta, ktoré vykonávali odbery aj počas ostatného víkendového testovania a to v Kulturparku na Kukučínovej ulici a v Amfiteátri. Zároveň fungovalo aj odberné miesto vo vstupnom areáli U.S. Steelu, ktoré je v každodennej prevádzke od 9. januára, keď sa v Košiciach začalo predchádzajúce víkendové testovania. Svoje služby poskytovali aj ďalšie testovacie miesta, ktoré na území mesta prevádzkujú štátni alebo súkromní zriaďovatelia.

Začína sa už v utorok v čase od 9.00 do 17.00 hod.

Všetky spomínané miesta pokračujú v odberoch aj v ďalších dňoch a budú v prevádzke aj nasledujúci týždeň. Už od utorka 19. januára 2021 sa k nim v čase od 9.00 do 17.00 hod. pripájajú aj testovacie miesta na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A, v Spoločensko – relaxačnom centre na ulici Milosrdenstva 4 na Juhu a vo Výmenníku Važecká na Galaktickej ulici 1/A na sídlisku Nad jazerom.

V štvrtok sa od 16.00 – 20.00 hod. spustí celomestské skríningové testovanie na ďalších minimálne 60 odberných miestach, kde bude k dispozícii vyše 100 odberných tímov. Budú to hlavne základné školy a budovy mestských častí. Zväčša pôjde o rovnaké miesta, ktoré fungovali aj počas oboch tohtoročných testovaní. Podrobné informácie o všetkých odberných miestach v jednotlivých mestských častiach vrátane ich otváracích hodín a počtov odberných tímov bude mesto Košice aktualizovať na webstránke korona.kosice.sk

Mesto chce zlepšiť komfort pri testovaní, zminimalizovať čakanie a zvýšiť tak bezpečnosť občanov. K tomu dopomôže aj aplikácia eRegistrácia na testovanie, ktorá sa na niektorých odberných miestach skúšala uplynulý víkend. Počas aktuálneho testovania by už táto aplikácia vytvorená v spolupráci so spoločnosťou Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia a mestskou časťou Sídlisko KVP mala byť k postupne dispozícii na všetkých odberných miestach. Po zaregistrovaní sa na webstránke korona.kosice.sk, obdrží záujemca o testovanie overovací kód, po zadaní ktorého vyplní potrebné údaje. Výhodou je, že po absolvovaní testu môže ísť domov, kde mu príde SMS s jeho výsledkom, unikátnym kódom a ďalšími pokynmi. 

Primátor Polaček: Testovať sa bude zväčša na rovnakých miestach ako doteraz 

„V nedeľu po devätnástej hodine oznámil premiér svoje plány ohľadom skríningu, resp. plošného testovania obyvateľstva. Aj napriek krátkosti času sa nám v priebehu niekoľkých hodín podarilo zorganizovať a zazmluvniť viacero odberových tímov. Som hrdý na to, že Košice sú jednou z prvých samospráv na Slovensku, ktoré spúšťajú plošné testovanie. Od utorka budú mať občania k dispozícii 12 odberných tímov, ktoré zabezpečuje mesto Košice. Takisto je možné využiť aj osem ďalších miest, ktoré prevádzkujú ďalší zriaďovatelia. Odberné miesta aj počty tímov budú pribúdať. Našim cieľom je, aby sme od štvrtka zabezpečili minimálne taký rozsah odberných miest a tímov, aký mali občania k dispozícii počas oboch kôl celoplošného testovania v tomto roku,“ informoval košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý). 

Mesto Košice zachytilo počas predchádzajúcich testovaní takmer 1600 pozitívnych prípadov vrátane stoviek prípadov ľudí s trvalým bydliskom v okrese Košice-okolie. Aj z tohto dôvodu sa počas uplynulého týždňa pripojili k testovaniu aj mesto Medzev a niektoré ďalšie obce z okresu Košice-okolie. Pozitivita pri testovaní bola u nich 2,3 percenta, čo bolo o vyše štvrtinu viac ako v krajskom meste. 

Mesto pomôže so skúsenosťami aj okolitým obciam

„Aj na základe skúsenosti a počtu pozitívnych testov vidíme, že má zmysel pokračovať v testovaní. Aj teraz chceme pomôcť okolitým obciam s metodikou a organizovaním testovania. Pomôžeme tým nielen obciam a mestám z okresu Košice-okolie, ale aj sebe. Ľudia z okolia Košíc sem chodia za prácou a môžu v meste zvyšovať nielen mieru mobility, ale podieľať sa aj na šírení nákazy. Teší ma, že aj vďaka testovaniu zachraňujeme životy a čiastočne dokážeme odbremeniť aj naše nemocnice, aby sa lekári mohli zaoberať aj pacientami s inými chorobami a diagnózami. Výrazne sme tým spomalili šírenie nákazy nielen v Košiciach, ale aj v okrese Košice-okolie. Som rád, že sme takisto zčasti odbremenili aj zdravotnícky personál v nemocniciach, ktorý v súčasnosti pracuje na hranici svojich možností,“ dodal primátor.

O podrobnostiach aktuálneho celoplošného testovania v podmienkach mesta Košice budeme verejnosť a médiá informovať v utorok 19. januára.