Na Jazere budú v pondelok opäť likvidovať sinice

Mesto Košice bude v pondelok 1. júla 2019 pokračovať v odstraňovaní nebezpečných siníc z vôd košického Jazera v mestskej časti Nad jazerom. Zabezpečenie a zvýšenie kvality vody bude realizované českou spoločnosťou RAWAT consulting pod dohľadom profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne podobným spôsobom ako to bolo v uplynulých štyroch rokoch.

Vody košického jazera bude zajtra medzi 6.00 - 16.00 hod. brázdiť špeciálne plavidlo podobajúce sa na tanker. Do vody z neho aplikujú koncentrovaný bakteriálny prípravok na báze zlúčeniny železa a hliníka, ktorý postupne odstraňuje z vody nebezpečné sinice.

Metóda spočíva v tom, že látka vytvorí vrstvu, ktorá zabráni prístupu kyslíka ku siniciam a tie bez neho následne uhynú. Túto ekologickú metódu aplikujú vo viacerých krajinách, okrem domovského Česka napr. aj v Austrálii, Brazílii alebo Etiópii. V Košiciach sa s týmto ekologickým čistením začalo ešte v roku 2015 a odvtedy sa kvalita vody na jazere výrazne zlepšila.

Mesto Košice v tej súvislosti žiada rybárov, aby v pondelok až do 16.00 hod nevykonávali nahazovanie na vodnej ploche jazera. Takisto odporúčame kúpajúcim sa, aby v tom čase neplávali vo vode.