Prejsť na obsah

Súperi, ktorí sa navzájom podporujú

V utorok 18. decembra si primátori dvoch východoslovenských metropol, Košíc a Prešova, na spoločnom stretnutí navzájom zablahoželali k postupu do užšieho finále kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. F. Knapík a P. Hagyari sa zhodli v tom, že získaním titulu EHMK by profitovali nielen tieto mestá. „Pre celý východ by bolo prospešné, aby tento titul zostal na východnom Slovensku," dodal P. Hagyari, primátor Prešova. Spolupráca sa podľa primátorov Košíc a Prešova bude vyvíjať aj po víťazstve jedného z týchto miest. Na tomto sa obaja primátori dohodli už dávnejšie.

„Začiatkom nového roka pripravujeme spoločné rokovanie na tému našej kandidatúry za účasti županov Košického a Prešovského kraja. Radi by sme načrtli stratégiu ďalších krokov pri presadzovaní vzájomne podporujúcich záujmov," načrtol budúcnosť spolupráce košický primátor F. Knapík. Primátori by radi do spolupráce zapojili kraje, ktoré majú k sebe osobitne blízko. Všetko by sa dialo podľa primátorov v záujme ekonomického a kultúrneho rozvoja celého východného Slovenska. Obaja primátori sa hrdo zhodli v tom, že kultúra sa v ich mestách dostáva do popredia a ďalšie projekty čakajú na svoje spustenie.

Primátori vidia spoluprácu oboch miest veľmi pozitívne. Ich snahou je zblížiť niektoré útvary magistrátov, medzi ktorými by mala prebiehať intenzívnejšia komunikácia a spolupráca.
„Prioritou by mal byť cestovný ruch, koordinácia v oblasti dopravy, školstvo, sociálna oblasť a spolupráca oboch informačných centier," dodal F. Knapík. Očakávajú sa aj návrhy z konkrétnych odborných útvarov.

Určitú podporu obe mestá získali od nového amerického veľvyslanca na Slovensku Vincenta Obsitnika, ktorý Košice a Prešov navštívil na svojom  turné po východoslovenských mestách tento týždeň.