Prejsť na obsah

V Košiciach sa počas návštevy pápeža chystajú viaceré dopravné obmedzenia

V utorok popoludní zavíta v rámci svojej návštevy Slovenska do Košíc Svätý otec František. Niekoľkohodinový pobyt hlavy katolíckej cirkvi v Košiciach si 14. septembra podľa informácií Prezídia policajného zboru SR vyžiada viacero dopravných obmedzení.  

Na základe požiadaviek bezpečnostných zložiek príde v rámci návštevy Svätého Otca k dočasným uzávierkam niektorých komunikácií, čomu sa prispôsobí aj premávka MHD. V tom čase nebudú na týchto komunikáciách premávať ani vozidlá MHD. To spôsobí meškanie viacerých spojov, ktoré nebudú jazdiť platného cestovného poriadku.

Keďže dopravné obmedzenia a premávka MHD sa priebežne aktualizovať, odporúčame všade cestovať s dostatočným časovým predstihom. Zároveň všetkým občanom a návštevníkom mesta odporúčame, aby sledovali komunikačné kanály mesta Košice, DPMK a Polície SR.

V okolí štadióna Lokomotívy sú zatvorené štyri ulice až do stredy

Už od pondelkového rána až do stredajšieho predpoludnia sú uzatvorené cesty v okolí štadióna Lokomotívy. Konkrétne ide o ulice Za štadiónom, Kavečiansku ulicu, Kostoliansku cestu a Čermeľskú cestu. Čermeľská cesta bude ešte v pondelok 13. septembra prejazdná v jednom pruhu a úplne bude uzavretá až od utorka 14. septembra. Električky k štadiónu Lokomotívy premávajú bez obmedzení. Autobusová linka č. 14 pôjde v čase, keď nebudú uzatvorené okolité cesty, po výlukovej trase cez Urbánkovu ulicu.

V utorok predpoludním je v súvislosti s príletom pápeža na košické letisko a jeho presunom do Prešova potrebné počítať s obmedzeniami najmä na príjazdovej ceste k letisku v mestskej časti Pereš, ďalej pri Moste VSS, Južnom nábreží, Prešovskej ceste a smerom na diaľnicu D1 až po Prešov. Predpokladané uzatvorenie tohto úseku by malo nastať medzi 8.45 – 10.30 hod., keď by mala byť zároveň úplne vylúčená  akákoľvek doprava na úseku diaľnice D1 z Košíc do Prešova. 

Okolo obeda neodporúčame cestovať z diaľnice D1 na Hlavnú ulicu, keďže od 12.00 hod. bude úplne uzatvorený úsek diaľnice D1 z Prešova ako aj cesta od Zeleného dvora po Komenského ulicu a niektoré ulice v centre mesta.

V popoludňajších hodinách od 15.00 hod. sa očakávajú dopravné komplikácie najmä v okolí sídliska Mier na Komenského a Hlinkovej ulici, na Prešovskej ceste, Južné nábrežie, Most VSS, Červený rak, Trieda KVP a Luník IX, ktoré budú pre dopravu uzavreté.

Zároveň kamiónová doprava nad 3,5 tony nebude môcť v utorok od 8.00 hod. až do ukončenia opatrení súvisiacich s návštevou pápeža premávať na diaľnici a ani obchvate Košíc.

Z piatich záchytných parkovísk bude po celý deň premávať pravidelná kyvadlová doprava

Nielen účastníci stretnutí s pápežom môžu počas celého dňa využiť označené záchytné parkoviská pri OC Optima, pri OC Kaufland na Moldavskej ceste, pri Železničnej a autobusovej stanici, pri OC Metro na Sídlisku Ťahanovce alebo vo Vozovni Dopravného podniku mesta Košice na Hornádskej ulici neďaleko odbočky z Prešovskej cesty.

Odtiaľ už odporúčame využívať kyvadlovú dopravu MHD, ktorá bude premávať v pravidelných intervaloch. Jazda v prostriedkoch MHD v Košiciach bude 14. septembra bezplatná s výnimkou nočných spojov.