Prejsť na obsah

Aj v decembri pokračuje výstavba dvoch nových školských športovísk na Janigovej a v Parku mládeže

Aj počas decembra pokračujú stavebné práce pri budovaní a modernizácii športovísk v areáloch košických základných škôl. Nová atletická 60 metrov dlhá tartanová trojdráha s pieskovým doskočiskom a multifunkčné ihrisko aj s workoutovou zostavou za 230 000 eur bude už o niekoľko mesiacov cieľom športových aktivít nielen žiakov z domovskej ZŠ Janigova 2, ale aj ich kamarátov z ďalších škôl na sídlisku KVP. Mesto tam za 230 000 eur začalo v októbri s budovaním školského športoviska pre potreby tamojších škôl.

Na Janigovej dokončia na jar multifunkčné ihrisko aj s tartanovou dráhou

Stavbári sa v súčasnosti venujú najmä výstavbe oporného múra, ktorý chcú stihnúť dokončiť ešte pred Vianocami. Jeho súčasťou bude aj nové hľadisko pre s kapacitou 85 divákov nad multifunkčným ihriskom a ďalšie pre 45 divákov nad bežeckou dráhou a doskočiskom.

V prípade pekného počasia ho budú môcť využívať aj žiaci a pedagógovia zo ZŠ Janigova počas niektorých svojich vyučovacích hodín napr. na „outdoorovú“ matematiku, dejepis alebo biológiu. Hneď ako to počasie dovolí, sa začiatkom budúceho roka namiesto terajšieho asfaltu osadí nový povrch na multifunkčné ihrisko. S prevádzkou sa po dokončení rekonštrukcii počíta v jarných mesiacoch roku 2023.  

Ihrisko v Parku Mládeže využijú najmä hokejbalisti a basketbalisti

Svoju podobu od augusta postupne mení aj areál budovy bývalej ZŠ Park mládeže 5 na sídlisku Mier, ktorú má v súčasnosti prenajaté rovnomenné Gymnázium. Investícii vo výške 204 000 eur sa potešia najmä hokejbalisti v našom meste. Tí budú naháňať loptičku na novom ihrisku s rozmermi 32x53 metrov, ktoré bude po celej ploche ohraničené mantinelom.

Okrem hokejbalových súbojov sa tam po osadení basketbalových košov budú môcť popoludní, večer alebo počas víkendov stretávať aj amatérski hráči v tomto športe alebo streetbalisti. Predpoludním v čase školského vyučovania bude slúžiť najmä na športové aktivity študentov gymnázia počas hodín telesnej výchovy.

V rámci revitalizácie areálu vyrástla v tomto areáli aj dažďová záhrada, ktorú budú skrášľovať rôzne dreviny a rastliny. V súčasnosti v celom areáli finišujú dokončovacie práce, stavbári by mali hlásiť hotovo ešte tento rok. Ak to finančné možnosti rozpočtu mesta dovolia, revitalizáciou by tam mal prejsť aj zarastený a dlhodobo nevyužívaný atletický ovál, kde sa počíta s jeho premenou na moderné športovisko.

Mesto výrazne investovalo do budovania a rekonštrukcií športovísk v areáloch škôl 

Mesto v priebehu tohto roka investovalo aj modernizácie viacerých telocviční a ihrísk v areáloch svojich škôl. V telocvični bývalej ZŠ Petzvalova sa cez letné prázdniny vymenila palubovka. Namiesto tej pôvodnej môžu športoví nadšenci hrať a trénovať na palubovke, ktorá sa ešte začiatkom roka využívala na ligové zápasy basketbalistiek Young Angels v momentálne rekonštruovanej Angels aréne.

Koncom leta sa dokončila výstavba Centra úpolových športov v areáli bývalej ZŠ Poľná v Košickej Novej Vsi. Nové športovisko za celkovo 468 000 eur už slúži na tréningy a súťažné zápolenia v kontaktných a bojových športoch. V areáli ZŠ Nám. L. Novomeského sa dolaďujú posledné detaily pred plánovaným otvorením nafukovacej haly pre atletiku.

Podľa vedúceho referátu športu a mládeže oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Mária Šveca predstavovali tohtoročné investície v tejto oblasti sumu zhruba milión eur. „Teší ma, že aj napriek aktuálnemu zložitému obdobiu vznikajú v areáloch našich škôl nové športoviská, ale aj športoviská, ktoré nepatria ku školskej športovej infraštruktúre. Verím, že to takto bude pokračovať aj v budúcnosti. Takto investované peniaze nám pomáhajú zlepšovať nielen zdravie a fyzickú kondíciu našich žiakov počas hodín telesnej výchovy, ale zároveň ponúkajú aj možnosť športových aktivít pre všetky vekové kategórie Košičanov,“ dodal Mário Švec.