Košice sú už oficiálne Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva 2019

Dnes sa na pôde Kulturparku konal slávnostný ceremoniál. Oficiálne sa ním začal rok, počas ktorého sa Košice stanú Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva 2019. Metropola východu titul získala ako prvé mesto z krajín strednej a východnej Európy a ako šieste európske mesto v poradí.Tento titul udeľuje Európske dobrovoľnícke centrum od roku 2013, ktorý bol Európskym rokom občianstva. Odvtedy toto významné ocenenie získala v roku 2014 Barcelona, o rok neskôr Lisabon, v roku 2016 Londýn, nasledovalo írske Sligo a v roku 2018 dánsky Aarhus. Teraz túto pomyselnú európsku štafetu dobrovoľníctva prevzali Košičania.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček na slávnostnom ceremoniáli privítal množstvo hostí, medzi ktorými nechýbali starostovia mestských častí, poslanci Mestského zastupiteľstva Košice, predstavitelia akademickej obce, zástupcovia krajských inštitúcií a neziskových organizácii, významne sa zapájajúcich do dobrovoľníckych aktivít,  ako aj zástupcovia podnikateľského či IT sektora.

Prítomným sa po Európskej hymne a úvodnom slove primátora prihovorila riaditeľka Európskeho dobrovoľníckeho centra v Bruseli Gabriella Civico, podpredseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Daniel Rusnák, riaditeľ Dobrovoľníckeho centra Košíc Martin Ištvan a predsedníčka Dobrovoľníckeho centra Košického kraja Miroslava Langerová.

Dovoľte mi v prvom rade poďakovať sa tisíckam dobrovoľníkov z nášho mesta, lebo je to predovšetkým ich zásluha, že sa Košice stali Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva. Prispeli a naďalej prispievajú k úspešnej organizácii mnohých podujatí, kultúrnych, športových a iných. Boli to napríklad podujatia v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, ktorým sa stali Košice ako vôbec prvé mesto na Slovensku. Ďalej to boli podujatia v rámci Európskeho mesta športu 2016, kedy bolo naše mesto vyhlásené za najlepšie európske mesto športu spomedzi devätnástich hodnotených európskych miest.  Bez dobrovoľníkov sa nezaobíde ani príprava a zabezpečenie Medzinárodného Maratónu Mieru, ktorý je obdivovaný a uznávaný nielen v Košiciach, ale i vo svete, “ povedal primátor Jaroslav Polaček.

Dobrovoľníctvo nie je však len o pomoci pri významných podujatiach.  Nesmieme zabúdať  na dobrovoľníkov, ktorí sa denne venujú sociálnej práci s dlhodobo chorými, zdravotne postihnutými, s ľuďmi v núdzi a tiež práci s mládežou a seniormi. Dobrovoľníctvo v Košiciach je prejavom tunajšieho pozitívneho lokálpatriotizmu, pričom jeho význam spočíva najmä v tom, že pomáha budovať  komunitu a súdržnosť.

Vedenie mesta chce motivovať k tomu, aby sa dobrovoľníctvo stalo súčasťou každodenného života obyvateľov nášho mesta a to vo všetkých jeho podobách. Našou ambíciou zároveň je, aby sa Košice stali inšpirujúcim príkladom a zároveň lídrom dobrovoľníctva v krajinách strednej a východnej Európy. Ako nositelia významného titulu Európske hlavné mesto dobrovoľníctva by sme radi dosiahli aj  ďalší z našich cieľov. A tým je, aby široká verejnosť pochopila význam dobrovoľníctva v zmysle jeho neoceniteľného prínosu nielen pre Košice, ale aj pre celú našu spoločnosť,doplnil primátor.

Košice čaká v tomto roku bohatá mozaika významných podujatí, na ktorých bude práca dobrovoľníkov vítaná a potrebná. Košice sa už teraz pripravujú na tohtoročné Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF 2019, v júni sa v Košiciach začnú majstrovstvá sveta mužov i žien v hokejbale. V rámci tradičných osláv Dňa mesta Košice si pripomenieme 650. výročie vzácnej chvíle, keď Košice ako prvé mesto v Európe získalo 7. mája 1369 erbovú listinu od kráľa Ľudovíta Veľkého. V tomto roku si pripomenieme aj 400. výročie smrti troch košických mučeníkov.

Dobrovoľnícke aktivity a plány presahujú aj hranice mesta. Významnou mierou chce k úspešnému naplneniu titulu prispieť aj KSK.

V tomto roku sa chceme zamerať na rozvoj dobrovoľníctva v celom kraji. Podporovať budeme organizácie v Košiciach, ktoré tu pôsobia dlhodobo, no zamerať sa chceme aj na ďalšie regióny. Na Zemplíne výborne funguje seniorské dobrovoľníctvo, na Tokaji je to zase firemné. Tento rok chceme vo väčšej miere rozbehnúť dobrovoľníctvo na Spiši, ktorý za ostatnými regiónmi trochu zaostával. Okrem toho je naším cieľom pritiahnuť do nášho kraja aj zahraničných dobrovoľníkov v rámci programu Erasmus +. Verím, že aj vďaka dobrovoľníctvu sa nám podarí rozhýbať náš kraj a zlepšiť aktivity ľudí, ktorí bez nároku na odmenu pomáhajú chorým, seniorom, či zdravotne hendikepovaným,“ povedal podpredseda Košického samosprávneho kraja Daniel Rusnák.

Video si môžete pozrieť tu: