Zoologická záhrada Košice vstúpila do hlavnej letnej sezóny s viacerými novinkami, ktoré ešte viac pozdvihnú návštevnícky zážitok. Medzi najvýznamnejšie patria unikátna voliéra pre dravce, jediná svojho druhu na Slovensku, a nové detské ihriská. Najrozsiahlejšia ZOO v strednej Európe sa zároveň môže pochváliť aj mimoriadne úspešným chovom, tento rok sa chovatelia a návštevníci tešili zatiaľ zo 168 mláďat.
Najväčšia a priechodná - nová voliéra pre dravce je slovenským unikátom
Najväčšou investíciou posledných rokov v košickej ZOO je nová priechodná voliéra pre chránené eurázijské dravce, ktorá vyrástla v severozápadnej časti areálu v blízkosti návštevníckeho okruhu Altaj a bažantnice. Náklady na jej výstavbu dosiahli takmer 700-tisíc eur. Najväčšiu časť financií na jej výstavbu poskytlo mesto Košice.
Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) víta projekty, ktoré zvyšujú atraktivitu mesta pre obyvateľov a turistov, a zároveň spájajú ochranu prírody so zážitkom: „Ide o najväčšiu dynamickú voliéru na Slovensku a v Česku, jedinú priechodnú na Slovensku, a zároveň najväčšiu stavbu v košickej ZOO za posledných tridsať rokov. Je výnimočná po technickej, chovateľskej aj zážitkovej stránke, a je ďalším krokom v neustálom rozvoji a zavádzaní inovácií v našej ZOO.“
Voliéra má tvar eliptického valca, vstup aj výstup opatrený zdvojenými zabezpečovacími vrátami, nerezovú sieť vedenú cez trubkovú konštrukciu s neprehliadnuteľným stredovým pylónom, ktorý má výšku takmer 17 metrov. Návštevníkom prináša úplne novú, neopakovateľnú skúsenosť z pozorovania dravcov. „Ľudia sa pohybujú po vyznačenom chodníku, odkiaľ môžu pozorovať dravé vtáky bez akejkoľvek bariéry. Voliéra zároveň spĺňa najprísnejšie parametre pre bezpečnosť a komfort zvierat aj návštevníkov,“ prezradil riaditeľ košickej ZOO Erich Kočner.
Voliéra je pripravená zvládnuť aj náročné podmienky – v silnom vetre či snežení sa dokáže flexibilne prispôsobiť pohybom konštrukcie. Zároveň je bezúdržbová, vyrobená z trvácnych materiálov s dlhou životnosťou, ktoré si nevyžadujú následné povrchové úpravy ani pravidelné natieranie. Voliéra so svojím okolím zaberá vyše 420 m². Vzhľadom na svahovitý terén boli súčasťou výstavby aj rozsiahle terénne úpravy. Projekt realizovala česká pobočka spoločnosti Carl Stahl.
Aktuálne voliéru obývajú zákonom chránené haje tmavé a myšiak hôrny, ktorý by vo voľnej prírode neprežil. „Haje tmavé sú naše pôvodné dravce, doteraz sme ich v ZOO nechovali. Na Slovensku ich žije asi 50 párov. Okrem iného je o nich známe, že často okrádajú o potravu iné druhy vtákov, najmä dravce. Ďalším druhom je myšiak, ktorý v našej zoo dostal druhú šancu na život. Ide o hendikepovaného jedinca z voľnej prírody, ktorý prišiel o časť krídla pri strete s vysokonapäťovým elektrickým vedením,“ predstavil prvých obyvateľov modernej voliéry hlavný zoológ košickej ZOO Patrik Pastorek.
Po 15 rokoch sa ZOO dočkala aj nových detských ihrísk
Po pätnástich rokoch začala zoo budovať nové detské ihriská, čo ocenia najmä rodiny s malými deťmi. Dve nové herné zóny, s celkovými nákladmi vyše 70-tisíc eur, sú navrhnuté tak, aby prirodzene zapadli do prostredia zoologickej záhrady. Väčšie ihrisko s rozlohou približne 200 metrov štvorcových sa nachádza v blízkosti novej voliéry. „Dotvorili sme kút zoologickej záhrady, ktorý bol v minulosti záverečnou zastávkou. Okrem novej voliéry, ktorá je dominantou expozičného celku Altaj, sme tu chceli pridať aj nové prírodné hracie prvky pre detských návštevníkov, keďže pôvodné ihrisko už nespĺňalo technické požiadavky,“ priblížil ďalšie novinky v ZOO riaditeľ Erich Kočner.
Herná zóna pozostáva zo štyroch agátových veží spojených mostíkom a tunelom, doplnených o závesné, prevažovacie a skupinové hojdačky. Podobné ihrisko, avšak s menším počtom hracích prvkov, sa nachádza pri reštaurácií Gazdovský dvor. Obe ihriská sú určené pre deti od 3 rokov a myslelo sa aj na pohodlie rodičov s rodinným sedením v tieni stromov.
„Detské ihriská sú neoddeliteľnou súčasťou moderných zoologických záhrad a som rád, že po dlhej dobe môžeme rodinám ponúknuť nové, bezpečné a zábavné priestory na hranie. Je dôležité, aby si deti odniesli z návštevy ZOO nielen zážitok zo zvierat, ale aj z kvalitne stráveného času s rodinou a kamarátmi. Chceme sa priblížiť všetkým návštevníkom a prilákať počas leta do ZOO ľudí nielen z nášho regiónu, ale z celého Slovenska,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý).
V ZOO sa zabavia aj staršie deti, pre ktoré je určený náučný chodník Lužný les. Nadzemný chodník dlhý 180 metrov s lanovými prekážkami otvorili v roku 2019. Odvtedy sa teší veľkej obľube návštevníkov. Vstup sa nachádza v blízkosti chovného zariadenia pre gibony v centrálnej časti ZOO. Návštevníci sa na náučnom chodníku stretnú so šiestimi nadrozmernými 3D modelmi plazov. V priestrannom altánku nájdu na interaktívnych tabuliach základné informácie o biotope a zvieratách lužného lesa. Súčasťou chodníka sú aj vyhliadkové terasy s pohľadom na výbehy tahrov himalájskych, kamzíky, plameniaky a jazierko s vodným vtáctvom.
Motoristi sa dočkajú opravy cesty do Kavečian
Motorizovaných návštevníkov poteší aj vynovená plocha parkoviska pred vstupom do ZOO, ktoré bolo v zlom stave. Parkovisko dostalo nový asfaltový koberec a vodorovné dopravné značenie, čo prispeje k vyššiemu komfortu a väčšej bezpečnosti.
Mesto zároveň chystá dlhoočakávanú rekonštrukciu a rozšírenie tzv. „esíčka“ na Kavečianskej ceste. Táto časť komunikácie je nielen úzka, ale aj v nevyhovujúcom stave, čo spôsobuje nebezpečné a kolízne situácie najmä pri prejazde autobusov MHD. Okrem opravy a rozšírenia telesa komunikácie, sa postaví aj oporný múr, vybuduje nové odvodnenie a uskutočnia sa aj ďalšie menšie stavebné úpravy.
Rekonštrukcia bude financovaná z eurofondov a zo štátneho rozpočtu, spolufinancovanie z rozpočtu mesta bude vo výške 8 percent z celkových oprávnených nákladov. Stavebné práce, ktoré budú rozdelené na etapy, sa majú začať ešte v priebehu letných prázdnin.
Tento rok ZOO privítala 168 mláďat
Košická ZOO, domov takmer 2-tisíc zvierat zastúpených v 350 druhoch, sa teší z mimoriadne úspešného chovu. Od začiatku roka sa jej obyvatelia rozšírili o 168 prírastkov zo 48 rôznych druhov. Podľa hlavného zoológa košickej ZOO Patrika Pastoreka je to fantastický výsledok, ktorý potvrdzuje odbornosť a dobrú starostlivosť o zvieratá: „Medzi najzaujímavejšie prírastky patria štyri mláďatá líšky korzak, dve mláďatá kukabury – najväčšieho rybárika na svete, z novozaložených stád sú mláďatá vzácnej zebry bezhrivej, zubra európskeho a priamorožcov šabľorohých. Veľmi sa tešíme aj z prírastkov tučniakov, žeriavov stepných, ťavy dvojhrbej či mimoriadne obľúbených surikát vlnkavých.“
Verejnosť sa môže v blízkej budúcnosti tešiť aj na ďalšie mláďatá, ktoré sú nateraz ešte ukryté pred zrakmi návštevníkov a pod prísnou kontrolou rodičov.
ZOO sa opäť postará o leto plné zážitkov
Zoologická záhrada Košice aj túto sezónu ponúka svojim návštevníkom obľúbené zážitkové programy. Projekt „Noc v ZOO“, ktorý v júni otvorili pre školy, využilo vyše 120 účastníkov. Aktuálne túto jedinečnú atrakciu vyhľadávajú rodiny s deťmi a detské tábory.
Prímestský tábor každoročne vo vlastnej réžii organizuje aj samotná ZOO. Počas tohto leta sa v turnusoch vystrieda viac ako 230 detí zo základných škôl. Čoraz väčší záujem je tiež o program „Deň ošetrovateľom v ZOO“.
V júli bude dokončené aj oplotenie pre medvede. Pri tomto projekte, financovanom z Environmentálneho fondu, sa myslelo aj na návštevníkov. „Vďaka novej vyhliadkovej terase budú môcť sledovať život medveďov z úplne inej perspektívy, čo opäť obohatí ich zážitok,“ dodal riaditeľ košickej ZOO Erich Kočner.