Mesto začína od stredy distribuovať balíčky pre seniorov

Mesto Košice začína od zajtra s distribúciou balíčkov pre seniorov. Obálky budú obsahovať leták s informáciami a užitočnými kontaktmi vrátane výhod, na ktoré majú seniori nárok počas vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu.

Obálky sa budú distribuovať v nasledujúcich dňoch do domácností zhruba 42 000 Košičanov, ktorí najneskôr 31.12. 2020 dovŕšia vek 65 rokov a nachádzajú sa v databázach mestských častí. Tie údaje o svojich senioroch poskytli mestu Košice.

Práve ľudia v tomto veku sú podľa Krízového štábu a vlády SR najrizikovejšou skupinou z pohľadu šírenie tejto epidémie a preto majú mať zabezpečenú zvýšenú starostlivosť a ochranu.

Primátor: Pomáhame tým najzraniteľnejším z nás

To si uvedomuje aj košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý), ktorý zdôraznil, že mesto musí pomáhať najmä tým najzraniteľnejším osobám a seniori súčasnosti kvôli koronavírusu v najväčšom ohrození.

„Každému z nich chceme preto pomôcť a priamo na obálke nájdu aj svoj 7-miestny číselný osobný kód. Prostredníctvom neho sa môžu zaregistrovať a využívať tak služby mesta, ktoré im v tejto mimoriadnej situácii poskytneme. Automatický systém z nášho call centra, ktorý sme vyvinuli v spolupráci so spoločnosťou Antik, ich následne bude kontaktovať a zistí, o aký typ služby alebo druh sociálnej pomoci majú konkrétne záujem. Mesto na rôzne sociálne opatrenia vyčlenilo 1,4 milióna eur, ktoré sú k dispozícii aj na tieto účely. Budeme radi, keď pomôžeme čo najväčšiemu počtu Košičanov, ktorí to aj reálne potrebujú,“ informoval primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Seniori sa v prípade záujmu o niektorú z ponúkaných druhov sociálnej pomoci môžu registrovať do databázy mesta Košice zo svojho telefónu, čo bude pre nich výhodou pri prijímaní spätných volaní. Ak vlastný telefón nemajú, môžu tak urobiť cez svojich rodinných príslušníkov alebo známych. V takom prípade však už vzájomná interakcia medzi nimi a mestom bude zložitejšia. Každému zaregistrovanému záujemcovi bude prostredníctvom unikátnych smart riešení poskytnutá adresná pomoc.

Seniori by mali mať najväčší záujem o potravinové a hygienické balíčky a ľudí, ktorí sa s nimi porozprávajú 

Na základe doterajších poznatkov z call centra mesta Košice na čísle 055/6419 100, resp. emailu pomoc@kosice.sk sa predpokladá, že seniori budú mať záujem o potravinovú pomoc, resp. hygienické balíčky. Mnohí osamelí seniori zas budú v rámci psychosociálnej pomoci vďační za niekoho, kto sa s nimi porozpráva.

Ako dodal primátor, tým, že pomoc bude doručená efektívne a účelne pre konkrétnych záujemcov, dôjde aj k úspore finančných prostriedkov z rozpočtu mesta.