Prejsť na obsah

Mestské zastupiteľstvo bude rokovať o návrhu, ktorý by postupne zakázal hazard v Košiciach

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) predkladá na najbližšie mestské zastupiteľstvo 19. októbra zámer, podľa ktorého by v prípade jeho schválenia došlo na území mesta k zákazu prevádzkovania niektorých hazardných hier. Spolu so spracovateľmi návrhu – viceprimátorkou Luciou Gurbáľovou (KDH) a poslancami Petrom Hubom (Za ľudí) a Petrom Libom (OĽaNO) je ich cieľom po nedávnom schválení novely predmetného zákona v NR SR otvoriť diskusiu o zákaze hazardných hier v našom meste.

„Európsky súdny dvor považuje za neprijateľné, aby jednotlivci dosahovali zisk z využívania sociálneho problému alebo zo slabosti hráčov a z ich neúspechu v hre. Vo viacerých krajských mestách chcú po schválení zákona pristúpiť k úplnému zákazu hazardu. Aj preto chceme otvoriť túto tému a začať o nej diskutovať. Na najbližšom zastupiteľstve chceme požiadať starostov MČ, aby nám do konca roka zabezpečili stanoviská ich mestských častí k zákaze hazardu. Na základe toho budeme môcť ďalej pracovať, aby sme získané poznatky mohli zapracovať do pripravovaného VZN. Musíme prijať rozhodnutie prospešné pre Košičanov,“ uviedol primátor. 

Mestské časti majú naplánované na tento rok takmer milión eur

V metropole východu je na rozdiel od iných miest trochu špecifická situácia, keďže finančné príjmy z prevádzkovania hazardných hier idú do rozpočtu mestských častí a nie mesta. Mestské časti očakávajú tento rok príjem vo výške takmer 1 milión eur. Takmer polovicu tejto sumy (450 000 eur) má ako príjem do svojho rozpočtu naplánovaná MČ Staré mesto. Finančné zdroje nad 100-tisíc eur z týchto aktivít by tento rok chceli získať aj mestské časti Juh a Západ.

Ak by sa mestské zastupiteľstvo stotožnilo so zákazom hazardu, táto právna norma by bola účinná od začiatku roka 2022. Keďže licencie na prevádzkovanie výherných hracích prístrojov sa udeľujú na dobu maximálne 5 rokov, v podstate až do konca roka 2026 by sa postupne v meste utlmovali tieto aktivity. Úplný zákaz hazardu v Košiciach by v takom prípade nastal od roku 2027.

Viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH) je takisto zásadne proti tomu, aby sa zisky a príjmy dosahovali na ľudskom nešťastí. Zdôraznila, že predkladateľom návrhu do zastupiteľstva záleží na zdraví obyvateľov nášho mesta a na zdravom fungovaní našich rodín. Ľudia na Slovensku podľa nej zažívajú kvôli hazardu tisícky dramatických príbehov so smutným koncom. Idú ruka v ruke s klamstvom, dlhmi, rozpredávaním majetku, krádežami a ruinovaním rodín.

Lucia Gurbáľová: Gambléri rodiny nezabezpečia, len ich zničia

„Mnohí ľudia končia kvôli hazardu ako bezdomovci a deti v detských domovoch a to nehovoriac o devastačných zdravotných a sociálnych dopadoch. Je našou povinnosťou chrániť deti ako tých najzraniteľnejších z nás, ktoré sú bezmocné obete závislosti svojich rodičov. Hazard môže človeka stiahnuť na absolútne dno a už nemá svoj život pod kontrolou. Ešte som nepočula o tom, žeby gamblérstvo nejakú rodinu zabezpečilo, no všetci sme počuli, koľko rodín už zničilo. Z tohto dôvodu vnímam zákaz hazardu ako nástroj na ochranu našich obyvateľov. Som rada, že zmena zákona v NR SR uvoľňuje ruky mestám a obciam, ktorý chcú tento problém riešiť,“ skonštatovala.  

Podporu zákazu hazardu v meste podporila aj šéfka sociálnej komisie mestského zastupiteľstva Iveta Adamčíková (nezávislá). Šéf Mestskej polície Slavomír Pavelčák povedal, že hazard výrazne súvisí aj s trestnou činnosťou. „Po jeho zákaze budeme mať viac času venovať sa iným činnostiam. Výrazne sa zníži aj počet prípadov protispoločenskej činnosti či už na úseku verejného poriadku alebo občianskeho spolunažívania,“ myslí si.  

Poslanec Peter Liba: Samospráve sme odovzdali kľúče, obce a mestá sa musia sami rozhodnúť o ďalšom postupe

Podľa poslanca NR SR a mestského zastupiteľstva Petra Libu, ktorý bol v parlamente spolupredkladateľ návrhu novely zákon o hazardných hrách, dáva prijatý návrh samosprávam zobrať si kľúče od hazardu.

„Vzhľadom na uvedenú novelu už možno všeobecne záväzným nariadením nielen obmedziť výskyt hazardných hier na území mesta, ale ho aj zakázať bez potreby splnenia podmienky petície občanov. Mestá a obce sa musia sami rozhodnúť ako budú v tejto otázke postupovať. Hoci sú z toho nejaké peniaze pre samosprávy, každý by si mal spočítať, či je to najdôležitejšie a myslieť najmä na rodiny a ich detí. Budeme sa usilovať, aby sa tento zákon premietol aj do zmeny Všeobecne-záväzného nariadenia v Košiciach,“ tvrdí.