Prejsť na obsah

Na Hlavnú dnes priviezli trojtonovú vianočnú jedľu, onedlho začínajú Košické rozprávkové Vianoce

Košická Hlavná ulica bude mať na najbližších pár týždňov svoju novú dominantu. Je ňou 3 tony vážiaca jedľa biela, ktorá až dodnes rástla v Mestských lesoch pri obci Kojšov. Ich pracovníci ju v pondelok predpoludní priviezli do Košíc a osadili. Pôvodne mal nový vianočný strom výšku 22 metrov. Po úprave a osadení do špeciálnej šachty pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici sa jeho výška pohybuje na úrovni 17 metrov nad zemou. Na výrube, preprave, úprave a jeho ukotvení sa podieľalo spolu tucet chlapov, ktorí na to potrebovali takmer päť hodín. 

Slávnostné otvorenie Košických rozprávkových Vianoc vrátane rozsvietenia vianočného stromu a celej výzdoby v meste je naplánované na 5. decembra o 17.00 hod. Neoficiálne však odštartujú už 3. decembra skúšobnou prevádzkou vianočných trhov a 4. decembra Mikulášskym behom, ktorý sa do centra mesta vráti po troch rokoch. Ďalším atrakciou a súčasťou Košických rozprávkových Vianoc bude aj vyhliadkový kolotoč s výškou 33 metrov, ktorý vyrastie na parkovisku pri známom hoteli na južnom konci Hlavnej ulice. 

„Skladať vianočný program je jedna z najkrajších udalostí roka. Zároveň, druhým dychom musím povedať, že tento rok sa po technickej a finančnej stránke skladá veľmi ťažko. Všetko ťažké je však pre nás výzvou. Vďaka podpore a snahe vedenia mesta a sponzorov sa podarilo vyskladať pestrý, bohatý, rôznorodý program hodný druhého najväčšieho mesta na Slovensku,“ povedal vedúci referátu kultúry magistrátu mesta Košice Richard Herrgott.

Do Rozprávkova v Mestskom parku pribudne Jano Hraško 

Ten doplnil, že pri Dolnej bráne čaká tento rok na Košičanov prekvapenie v podobe nového vianočného symbolu, ktorý nahradí vianočnú guľu, ktorá skrášľovala priestor po minulé roky. Novinku bude mať aj krajina Rozprávkovo v Mestskom parku. K svetelnej výzdobe z rozprávok Perinbaba, Červená Čiapočka a O Jankovi a Marienke pribudne ďalšia známa rozprávka Janko Hraško.

Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) zdôraznil, že vianočné osvetlenie v meste bude LED-kové, aby výdavky naň čo najmenej zaťažili rozpočet mesta. „Chcem všetkých pozvať do mesta, aby si Košice počas Vianoc užívali. Budeme sa snažiť, aby sa každý cítil dobre.“ 

Od 5. decembra sa začne čapovať charitatívny Primátorský punč

Klzisko v Mestskom parku by sa malo otvoriť prvý decembrový týždeň. Aktuálne sa nastavuje sa chladenie a čaká sa na vhodné poveternostné podmienky. Rozprávkové Vianoce budú mať aj tradičný charitatívny rozmer v podobe Primátorského punču, ktorý sa na Hlavnej bude podávať a predávať každý deň od 5. do 23. decembra v čase od 16.00 do 20.00 hod. 

„Výťažok z Primátorského punču poputuje rovným dielom štyrom organizáciám, a to tým, ktoré ho nedostali pred rokom, keď sa kvôli pandemickým opatreniam zbierka nemohla konať. Ide o OZ Nestačí len prežiť, Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska, neziskové organizácie Dorka a Homo Homini. Sme jediní, ktorí prerozdeľujú celý výťažok medzi organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi. Náklady sú hradené z rozpočtu mesta,“ uviedla viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).

Program Košických rozprávkových Vianoc po jednotlivých dňoch

NEDEĽA 4. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 ZAČÍNAME… S MIKULÁŠSKYM BEHOM

Ôsme stretnutie bežiacich Mikulášov na košickej Hlavnej ulici. Charitatívny beh tradične pomôže výťažkom tým, ktorí si sami pomôcť nevládzu.

17:00 začiatok podujatia, registrácia, program, 18:00 štart Mikulášskeho behu.

DOLNÁ BRÁNA

16:00 KOLEDNÍCI Z HLAVNEJ

Zastavte sa na chvíľu pri drevenom ručne vyrezávanom Betleheme a venujte kúsok svojho času najznámejšiemu príbehu Vianoc - príbehu narodenia Ježiša. Odmenou bude vaša chvíľa umocnená krásnou hudbou v podaní Kataríny Teodory Gajdošovej, Jána Teodora Gajdoša, Adama Kundracika a Daniela Hančikovského.

 

PONDELOK 5. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 KOŠICKÉ ROZPRÁVKOVÉ VIANOCE PRICHÁDZAJÚ...

Veľkolepé rozprávkové otvorenie najväčšieho programového eventu mesta Košice. Fantastická tanečná a hudobná show s prekvapeniami a splnenými želaniami spojená so slávnostným rozsvietením vianočného stromčeka, Dómu sv. Alžbety, Hlavnej ulice a priľahlých uličiek - Bielej, Uršulínskej, Františkánskej a Univerzitnej spolu s prekvapením v krajine Rozprávkovo v Mestskom parku.

Otváracia show je spojená s podávaním Primátorského punču i otvorením Košických vianočných trhov.

V úvodnom rozprávkovom príbehu exkluzívne vystúpia Peter Cmorik so svojou skupinou, Jaroslav Dvorský, tancujúce talenty zo Súkromnej základnej umeleckej školy VIVA Košice, divadlo Haliganda, Roman Sorger, Mikuláš, Anjel, Čert, Svetluška a moderátor Richard Herrgott.

... po skončení programu …

VIANOČNÉ RÁDIO LIVE

Najlepšie, najväčšie, najznámejšie nielen vianočné hity mixujú naživo v centre Košických rozprávkových Vianoc pri Dolnej bráne naši najlepší DJ-i.

PARK MEDZI IMMACULATOU A BUDOVOU ŠTÁTNEHO DIVADLA

17.00 DEŤOLAND    

Čarovný svet maskotov pozýva všetky deti a ich rodičov na veselé stretnutie s najznámejšími rozprávkovými postavičkami pripravenými sa zabávať, tancovať a fotiť sa na vianočné pozdravy, ktoré z Košíc môžete posielať.

KOŠICKÉ VIANOČNÉ TRHY

Všetky stánky s vareným vínom, medovinou, skvelým jedlom a vianočnými špecialitami obohatené o špeciálne vianočné darčekové predmety sú na Hlavnej otvorené denne od 9.00 hodiny.

MESTSKÝ PARK - ROZPRÁVKOVO 2022    

Poznáte košickú krajinu kúziel a rozprávkových príbehov Rozprávkovo? Vznikla v minulom roku a hneď si získala srdcia milovníkov príbehov plných kúziel a fantázie. V Mestskom parku, v susedstve s košickým klziskom, vyrastie aj v tomto roku. K rozprávkovým príbehom s medovníkovým domčekom o Jankovi a Marienke, o Červenej Čiapočke a vlkovi a k nádherným motívom rozprávky o Perinbabe s prekrásnym pávom pribudne ďalšia nášmu srdcu blízka rozprávka - o Jankovi Hraškovi. Príďte sa pozrieť všetci každý deň od 16.00 do 21.00 hodiny.

 

UTOROK 6. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 MIKULÁŠSKA NÁDIELKA ROBA PAPPA

Veľká porcia známych i menej známych hitov a vianočných skladieb v podaní známeho slovenského speváka Roba Pappa a jeho skupiny.

HISTORICKÁ RADNICA, HLAVNÁ 59

17:00 VIANOČNÝ DYCHOVÝ ORCHESTER MLADÝCH

Vianočný koncert známeho Dychového orchestra mladých, ktorý v Košiciach v súčasnosti pôsobí pri Základnej umeleckej škole na Bernolákovej 26 v Košiciach.

 

STREDA  7. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 ROCKOVÉ VIANOCE S HALIBANDOU

Program plný dobrej hudby a interaktívnej zábavy pre deti i dospelých. V hudobno-divadelnom programe kapely Halibanda a divadla Haliganda pre všetkých, ktorí milujú rockovú hudbu zaznejú aj známe hity z detských televíznych relácií.

 

ŠTVRTOK  8. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 STELKIN VIANOČNÝ SEN

Hudobno-tanečná gala show. Príbeh dievčatka, ktorému sa sníva vianočný sen, v ktorom sa stretne s Mikulášom, anjelmi, vianočnými škriatkami, santovými pomocníkmi a ďalšími rozprávkovými postavičkami. V príbehu účinkujú tanečníci tanečného klubu G mini Dance team a v žiari reflektorov v ňom uvidíte to najlepšie z rôznych tanečných štýlov, akrobacie a divadelných scén.

 

PIATOK  9. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 NESSieme VÁM VIANOCE

Veľkolepá vianočná hudobno-zábavná párty plná hudby, spevu a slova s fantastickými PETER BIČ PROJECT a mnohými ďalšími hosťami na hlavnom pódiu košického vianočného mestečka v dokonale pripravenom NESS programovom softvéri pre všetkých Košičanov.

 

SOBOTA  10. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 VIANOČNÝ BRAŇO MOJSEJ & BAND

Hudobný koncert plný dobrej hudby, známych hitov, autorských skladieb i vianočných pesničiek Braňa MOJSEJA a jeho hudobnej skupiny.

 

NEDEĽA  11. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 CHRISTMAS ACOUSTIC ROBI-M

Pouličná hudobná párty dvojice vynikajúcich hudobníkov Róberta Földesa a Dalibora Mitríka plná známych coverov na hlavnom pódiu Košických rozprávkových Vianoc.

18:00 VIANOCE S AFTER CROW

Vianočná hudobná lahôdka v podobe koncertu známej pop/rockovej košickej hudobnej skupiny prinesie fanúšikom dobrej muziky známe svetové hity i skladby prezentujúce domácu pôvodnú tvorbu skupiny, ktorej vznik sa datuje do roku 2012.

DOLNÁ BRÁNA

16:00 KOLEDNÍCI Z HLAVNEJ

Zastavte sa na chvíľu pri drevenom ručne vyrezávanom Betleheme a venujte najznámejšiemu príbehu Vianoc - príbehu narodenia Ježiša kúsok svojho času.

 

PONDELOK  12. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 VIANOČNÝ ČAS s CVČ

Vianočná pestrá koláž hudobných, tanečných a speváckych vystúpení malých i veľkých kamarátov z Centra voľného času na Orgovánovej 5 v Košiciach. Stodvadsať minút toho najlepšieho z pestrej palety Centra vrátane premietania originálnych animovaných filmov či pozorovania vesmírnych objektov hvezdárskym ďalekohľadom.

 

UTOROK  13. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 KLASICKÉ BAND VIANOCE

Vianočný koncert jedného z najznámejších tanečných orchestrov základných umeleckých škôl. Pešou zónou budú znieť neznáme i známe vianočné skladby a hity z celého sveta v podaní tanečného dychového orchestra Klasik Band zo ZUŠ na Jantárovej ulici v Košiciach.

18:00 VIANOCE S ĎEVJATKAKERE ČHAVE

Hudobná zmes pesničiek a temperamentných melódií v podaní rómskej speváckej skupiny Ďevjatkakere Čhave.

 

STREDA 14. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 HIP HOP X-MAS S D.S. STUDIOM

Energiou nabitá show jednej z najlepších hip hopových tanečných škôl na Slovensku. Dvadsaťjedenročná história školy v Košiciach prinesie na veľké vianočné pódium majstrov Slovenska, Európy aj sveta tentokrát odeté aj v špeciálnom vianočnom šate.

 

ŠTVRTOK  15. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 VIANOČNÉ POHĽADNICE Z JUHU A KRÁSNEJ

Pestré matiné plné kolied, vinšov, tradičných piesní a riekaniek, známych ľudových melódií a žiackych umeleckých aktivít v piatich jazykoch. Program pripravili MČ Košice Juh a MČ Košice Krásna.

17:00 Vianočný darček z Krásnej                                                                                   

18:00 Vianočné pozdravy zo Staničnej                                                                            

18:30 Vianoční Pavelčákovci / hudobné vyznanie pri príležitosti 30. výročia vzniku

 

PIATOK  16. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 TO NAJLEPŠIE Z JAZERA

Veľký zábavno-súťažný program spievajúcich, tancujúcich a hrajúcich Jazerčanov plných talentu, ktorí osobne budú s pani starostkou rozdávať nadaní hudobníci, speváci, tanečníci, atraktívni hostia i slovenská hudobná legenda Peter Stašák. Program pripravila MČ Košice Nad Jazerom.

PRED MÚ MČ KOŠICE SÍDLISKO ŤAHANOVCE, Americká trieda 15

14:00 VIANOČNÉ ŤAHANOVCE

Vianočné stretnutie Ťahanovčanov v adventnom období plné spevu a skvelej atmosféry obohatené o koštovku výbornej vianočnej kapustnice. Počas popoludnia vás zabavia ženy zo Združenia žien Slovenska krásnymi koledami a výstavou ručne vyrábaných vianočných darčekov. Podujatie pripravila MČ Košice Sídlisko Ťahanovce.

 

SOBOTA  17. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 VIANOCE S MICHALOM KENTOŠOM & BAND

Vianočný koncert mimoriadne talentovaných hudobníkov plný najkrajších slovenských a zahraničných hitov a známych melódií, tie tradičné vianočné nevynímajúc.

 

NEDEĽA 18. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 ŤAHANOVSKÉ VIANOČNÉ MATINÉ

Vianočná nádielka kolied a vinšov, tradičných piesní a riekaniek umocnená krásnou atmosférou adventného obdobia, v ktorej účinkujú detský folklórny súbor Viganček, duo Majko Demčák a Amálka, spevácka skupina Združenia žien Slovenska, deti z MŠ Havanská - ZŠ Belehradská a malí umelci zo ZUŠ Jantárová. Program pripravila MČ Košice Sídlisko Ťahanovce.

HISTORICKÁ RADNICA, HLAVNÁ 59

18:00 ZÁZRAČNÉ ROZPRÁVKOVÉ HRAČKY – NAJKRAJŠÍ KONCERT ROKA

Tradičný Vianočný koncert mesta Košice. Účinkovanie v najkrajšom koncerte roka prijali: Nela POCISKOVÁ, Filip TŮMA, Peter STAŠÁK, MUSICA IUVENALIS, detský folklórny súbor HANIČKA, ľudová hudba ABOVČAŇE, tanečné štúdio Adriany VRBOVEJ a moderátor Richard HERRGOTT.

 

 

PONDELOK 19. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 CHRISTMAS OUTBREAK & WHOS´THAT KIDZ

Veľkolepá tanečná show dvoch známych košických tanečných skupín - tanečnej školy Outbreak a skupiny Whos´that kidz s tým najlepším čo prestížne festivaly a súťaže za ostatný čas videli a ešte raz chcú vidieť.

 

UTOROK 20. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 KOLEDA S VERONIKOU RABADA

Vianočný koncert čarovnej Veroniky Rabada a jej skupiny plný nádherných melódií umocnený rozprávkovou atmosférou Hlavnej ulice a čarom dní najkrajšieho obdobia v roku.

 

STREDA 21. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 VIANOČNÁ GREATEST SHOW UNOSTAR DANCE STUDIA

Veľká tanečná show najmenších, malých, stredných, veľkých i najväčších talentovaných tanečníkov zo známeho renomovaného štúdia plného majstrov Slovenska, Európy i sveta, ktorá vám prinesie tie najkrajšie vianočné tanečné prekvapenia obohatené spevom Sonniah s tanečným sprievodom.

 

ŠTVRTOK 22. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 VIANOCE PRICHÁDZAJÚ ZO ZÁPADU

Na košickej Terase sú už vianočné prípravy v plnom prúde. Najväčšie sídlisko v našom meste prichádza na Hlavnú ulicu s pozvánkou plnou vynikajúcich detských, mládežníckych a dospelých umeleckých telies. V bohatom programe vystúpia folklórny súbor Pristaše, Tanečníci z Dymiacich hôr - Smoky Mountains Dancer, detský folklórny súbor Jahôdka a popovo-folková hudobná skupina Kate Evans. Program pripravila MČ Košice Západ.

 

PIATOK  23. DECEMBER

IMMACULATA

17:00 ŠŤASTNÉ A VESELÉ S ROBOM OPATOVSKÝM

Tradičné hity i vianočné pesničky a koledy, veselé rozprávanie, nefalšovaná atmosféra a vynikajúca zábava budú dominovať na celej Hlavnej ulici.

 

SOBOTA 31. DECEMBER

HISTORICKÁ RADNICA, HLAVNÁ 59

10:00   DETSKÝ SILVESTER

Mimoriadne obľúbená detská oslava príchodu Nového roka 2023.

IMMACULATA

19:00   VEĽKÝ TRIBUTE SILVESTER 2022

Najväčšia a najbláznivejšia silvestrovská show 2022 v Košiciach. Jedinečná tanečná a hudobná party na Hlavnej ulici tradične spojená s rozlúčkou so starým rokom 2022 a vítaním Nového roka 2023. Kompletne celú Hlavnú v tomto roku roztancujú silvestrovsky naladení tanečníci a akrobati. Spoločne s Vami sa o dobrú zábavu postarajú úžasné revivalové hviezdy ABBA SLOVAKIA, Peter Paul PAČUT (QUEEN), GALAXIS ŽBIRKA revival, Michal DAVID revival, DJ PEPO, moderátor Richard HERRGOTT a ďalší.

Zmena programu vyhradená.