Prejsť na obsah

Na Jazere sa v pondelok neokúpete, budú tam likvidovať sinice

Mesto Košice už deviaty rok za sebou pokračuje v odstraňovaní nebezpečných siníc v rekreačnej lokalite na sídlisku Nad jazerom. V pondelok ráno (3. júla) začnú pracovníci spoločnosti Rawat consulting s.r.o. z Brna v spolupráci so združením Flos Aquae z.s. pod odborným dohľadom profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne aplikovať do vody špeciálny anorganický koagulačný prípravok.

Dôvodom každoročných aplikácií je obnova biologickej rovnováhy jazera a znižovanie množstva siníc. Ak by sa tie opätovne premnožili, hygienici by na jazere museli zakázať kúpanie, čo sa v uplynulých rokoch aj viackrát stalo. 

Mesto Košice v tej súvislosti žiada rybárov, aby v pondelok až do 18.00 hod. nevykonávali nahadzovanie na vodnej ploche jazera. Okrem rybolovu bude v tom čase zakázané aj kúpanie na prírodnom kúpalisku.

V Košiciach sa táto metóda použije po deviatykrát

Vody košického jazera bude v pondelok brázdiť špeciálne plavidlo, z ktorého budú pracovníci brnianskej spoločnosti do vody aplikujú prípravky bakteriálnych zmesí (Profi-baktérie) spolu s vodnou zmesou oxidovaných huminových látok (Oxyhum), ktoré sú výlučne na prírodnej báze (extrakty z rašeliny, slamy a vodných rastlín). Ide o koncentrované bakteriálne prípravky, ktoré významne urýchľujú naštartovanie a obnovu biologickej rovnováhy ekosystému vo vodných nádržiach.

Toto opatrenie spočíva vo vyzrážaní siníc z vodného stĺpca pomocou koagulantov. Bunky siníc klesajú na dno a zmiznú z vodného stĺpca. Výhodou tohto zrážania je v nerozrušení buniek siníc, čím nedochádza k vyliatiu toxínov z buniek do okolitej vody. Výsledkom je pokles siníc ku dnu mimo dosahu fotosynteticky aktívneho žiarenia a ich pozvoľný rozklad.

Profesor Maršálek so svojimi kolegami aplikuje túto ekologickú metódu okrem domovského Česka napr. aj v Austrálii, Brazílii alebo Etiópii. V Košiciach sa s týmto ekologickým čistením začalo ešte v roku 2015 a odvtedy sa kvalita vody na jazere zlepšila.