Pápež dostane v Košiciach od obyvateľov mesta dva dary

Budúci utorok popoludní zavíta v rámci svojej návštevy Slovenska do metropoly východu Svätý otec František. Najprv sa na Luníku IX stretne s rómskou komunitou a následne na štadióne Lokomotívy v Čermeli aj s mladými ľuďmi.

Ako na dnešnom brífingu informoval primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) a jeho námestníčka Lucia Gurbáľová (KDH), mesto Košice odovzdá v tento slávnostný deň pápežovi pri príležitosti jeho návštevy dva dary.

Prvým bude knižná publikácia pozostávajúca z kresieb, ktoré vytvorili spolu so svojimi pedagógmi žiaci materskej a základnej školy na ulici Ľudmily Podjavorinskej. Rómske deti zo sídliska Lunik IX v nej nakreslili obrázky na tému radosť zo života.

Dary symbolizujú životné hodnoty, ktorými sa riadi Svätý Otec

Podľa viceprimátorky tieto kresby symbolizujú to ako pápež svojou charizmou a celoživotným poslaním sa snaží zlepšiť životné podmienky ľudí na okraji spoločnosti, slabých a chorých. Všetko to sú však ľudia, ktorí majú radosť zo života. A práve takúto radosť uvidí vyobrazenú aj v kresbách v knihe, ktorú dostane.

„Kreslili ich deti počas letnej školy a mnohé z nich tam pripísali aj svoj odkaz pre Svätého otca. Kresby sú autentické, veľavravné a odrážajú úprimnú dušu detí v tejto komunity. Sme presvedčení, že aj cez tieto obrátky bude rád spomínať na návštevu Lunika IX a kniha mu pripomenie zážitky, ktoré tam zažil,“ skonštatovala Lucia Gurbáľová.

Ďalším darom od obyvateľov mesta pre Svätého otca, ktorý mu odovzdá primátor, bude socha patrónky mesta svätej Alžbety Uhorskej od košickej výtvarníčky Andrey Čepiššákovej. Tá ju vytvorila zo šamotovej hliny, ktorá sa používa aj na výrobu tehál. Pápežovi bude spojitosť svätej Alžbety s metropolu východu pripomínať aj detail košického erbu na plášti sochy.

„Ďakujem za dôveru vedeniu mesta. Bola to pekná a zaujímavá výzva. Na tomto diele je svätá Alžbeta zobrazená ako kráľovná, no namiesto kráľovských insígnií drží v ruke lyžicu a misku. Odkaz Svätej Alžbety ako pokornej a vnímavej ženy k potrebám všetkých ľudí v životnej a sociálnej núdzi je aktuálny aj v 21. storočí a vo svojom poslaní sa ním riadi aj Svätý otec František,“ doplnila autorka sochy.  

O detailoch odovzdania oboch darov ako aj bližších podrobnostiach a s nimi súvisiacich opatreniach počas návštevy Svätého otca v Košiciach bude vedenie mesta informovať tento piatok.