Prejsť na obsah

Potulky mestom po židovských pamiatkach

V Košiciach máme (skoro) všetko. Aj pamiatky i živých predstaviteľov jednej z najstarších kultúr na svete. Odkedy Rimania v r. 135 Židov rozohnali, nažívajú si rozptýlení po svete a tento ich vynútený lifestyle sa volá diaspóra. Napriek roztrúsenosti ani po 2 tisícročiach neprišli o svoje tradície a kolorit. Ako národ neasimilovali a ako náboženstvo (judaizmus) nekonvertovali. Prežili jedno z najväčších vyhladzovaní rás – holokaust. Kvôli tomu i kvôli ich humoru, hudbe a šikovnosti ich môžeme obdivovať aj v Košiciach.
Židia tu mali až 5 synagóg naraz, bolo ich tu niekoľko prúdov: neológovia, ortodoxní, chasidi a status quo. Medzi Krmanovou a Zvonárskou aj teraz vyzerá najžidovskejšie v meste. Je tam najstaršia zachovaná synagóga, hneď vedľa aj modlitebňa, ktorá sa využíva i teraz, pravdepodobne najstarší židovský rituálny kúpeľ (mikve) na Slovensku, kóšer reštaurácia, byt rabína...

Málokedy sa dá dostať do synagógy či do mikve. Potulky mestom Vám však odhaľujú aj tajomstvá ukryté múrmi. Keďže sa tentokrát vyberieme do židovských pamiatok, bude to výnimočne len v nedeľu (6. januára 2008). Miesto stretnutia sa nemení, ako vždy sa zrazíme pred Vedeckou knižnicou. Kto si kúpi lístky vopred v Mestskom informačnom centre v OD Dargov alebo v OD TESCO, bude ich mať za 35 korún, kto až na mieste alebo v deň konania, za 49 korún. Prehliadky s Milanom Kolcunom sa začínajú o 8:30, 10:00, 11:30, 13:30, 15:00, 16:30 po slovensky. Turnus o 16:30 je slovensko-anglický.
So Zoltánom Balassom o 10:30 (po slovensky) a 14:00 (po maďarsky). S Betkou Czimovou o 14:30 (po slovensky) a o 16:00 (po maďarsky).

Ak sa vyberiete na potulky u dvoch sprievodcov, budete mať zľavu (v predpredaji zaplatíte 60 Sk a na mieste 80 Sk). Viac info na www.mickosice.sk/potulky, alebo na telefónnom čísle: 055-16 186.