Prejsť na obsah

Práce na novom územnom pláne sa začali

Práce na aktualizácii územného plánu hospodársko-sídelnej aglomerácie začalo mesto pod gesciou Útvaru hlavného architekta (ÚHA). Mesto by sa malo rozvíjať východným smerom. Zmeny a doplnky budú smerovať k intenzívnejšiemu využitiu mestských zón na bytovú, účelovú a priemyselnú výstavbu s tým, že súčasťou košickej mestskej aglomerácie by sa mala stať aj rieka Hornád.
Podľa hlavného architekta Martina Drahovského na schválenie do Mestského zastupiteľstva (MZ) by sa mohol plán dostať najskôr o päť rokov.
"Košice sa v poslednom období začali veľmi dynamicky rozvíjať a je veľký tlak investorov na územie mesta. Napriek tomu, že máme pripravené aj v existujúcom územnom pláne rozvojové lokality, je potrebné pripraviť nové územia, a tým aj nový územný plán", uviedol Drahovský.
Najvýznamnejšou aktuálnou zmenou v pripravovanom novom územnom pláne je už schválená urbanistická štúdia s pracovným názvom Východné mesto v rozsahu 800 hektárov v katastri Mestskej časti (MČ) Krásna nad Hornádom, kde by malo v časovom horizonte 10 - 20 rokov postupne bývať 50.000 až 60.000 obyvateľov.
"Považujeme tento zámer za najzávažnejšie koncepčné rozhodnutie mesta za posledných 30 rokov", uviedol Dušan Burák z architektonického štúdia Atrium, ktoré urbanistickú štúdiu vypracovalo. Spresnil, že mesto tým prekračuje pomyselnú bariéru medzi Hornádom a Torysou a prvý raz smeruje svoj rozvoj východným smerom s perspektívnym prepojením medzi Prešovom a Košicami.
"Štartuje to, podľa môjho názoru, gigantickú koncepciu na báze Východného mesta s 50.000 až 60.000 obyvateľmi s vyššou kvalitou bývania", povedal Burák. Štúdia, ako spresnil, ráta aj s využitím blízkej železničnej trate aj jej napojením na budúce mesto v rámci integrovaného dopravného systému, ako aj s perspektívnym využitým teplovodu z geotermálneho zdroja v Olšavskej doline.
Ako uviedol starosta MČ Krásna nad Hornádom Marek Kažimír, s Východným mestom sa rátalo v Košiciach ešte pred rokom 1989. Návrh nového územného plánu tejto mestskej zóny pôjde do MZ v máji alebo júni. Ráta s približne 300 stavebnými parcelami, ktoré by mali byť pripravené do jedného roka.
Súčasne platný územný plán mesta Košice bol schválený v roku 1976 a aktualizovaný v roku 1994. Následne prakticky každoročne prijímalo mesto zmeny a doplnky, pričom ostatnú najvýraznejšiu aktualizáciu prijali poslanci v roku 2000.

Zdroj:TASR