Prejsť na obsah

Priechody pre chodcov dostanú peniaze vďaka úspechu projektu Čas spomaliť

Agentúra Bloomberg Philanthropies dnes oznámila, že Košice sú jedným z devätnástich európskych miest, ktoré prostredníctvom rozšírenia ich iniciatívy Asphalt Art Initiative do Európy, získajú grant vo výške 25 000 dolárov (25 750 eur).

Asphalt Art Initiative podporuje projekty, ktoré sa snažia využiť umenie na zvýšenie bezpečnosti v uliciach, oživenie verejných priestranstiev a zapojenia obyvateľov miestnych komunít. Košický projekt “Čas spomaliť”, predložil kolektív organizácií pôsobiacich v oblasti komunitného rozvoja (Iniciatíva Poď na dvor, Klub), urbanizmu (Huba), kultúry (Tabačka Kulturfabrik), umenia (Street Art Communication), udržateľnej mobility (Cyklokoalícia Košice) a mesto Košice.

Umelecký zásah sa uskutoční v blízkosti historického centra mesta na Gorkého ulici, v okolí kruhového objazdu a na námestí medzi Hviezdoslavovou a Továrenskou ulicou. Premení cestný koridor na Gorkého ulici, skráti čas prechádzania chodcov cez priechody pre chodcov a zlepší vnímanie uličného priestoru a priestoru námestia obyvateľmi a obyvateľkami mesta.

Spoluautorka projektu hovorí o kroku k modernejšiemu mestu 

Projekt zapojí miestnu komunitu napojenú na kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik, obyvateľov žijúcich v okolitých budovách, zamestnancov a zamestnankyne pracujúce v administratívnych budovách a miestnu cyklistickú a umeleckú komunitu. Projekt prispeje k nastaveniu dlhodobej transformácie územia prostredníctvom údajov získaných mapovaním a testovaním tohto umeleckého a dopravného zásahu pred a po intervencii.

Úspešná realizácia tohto projektu môže slúžiť ako pilotný projekt realizácie finančne nenáročných riešení pre rozvoj slovenských miest smerom k vyššej bezpečnosti na ceste a udržateľnej mobilite. „Veľmi sa tešíme, že náš projekt „Čas spomaliť“ bol jedným z podporených projektov v rámci výzvy Asphalt Art Initiative. Ešte viac nás teší pozitívny a otvorený prístup zo strany mesta Košice a ochota na tomto projekte spolupracovať. Je to krok vpred k modernejšiemu mestu, pre ktoré je bezpečnosť jeho obyvateľov a obyvateliek jednou z priorít,“ povedala spoluautorka projektu Ivana Skoumalová.

„Veríme, že tento projekt prispeje k zlepšeniu vnímania tohto verejného priestoru v súvislosti s bezpečím. Je to experiment, ktorý môže ukázať nové možnosti v riešení podobných výziev,“ doplnil spoluautor projektu Pavol Mészáros.

Viceprimátora Gibódu teší, že mohli podporiť nápad aktívnych obyvateľov mesta

"Aj úspech v projekte Asphalt Art dokazuje, že nami podporovaná spolupráca mesta Košice s aktívnymi obyvateľmi a podpora ich nápadov vo verejnom priestore, sú tá správna cesta rozvoja nášho mesta do budúcnosti," potešil sa z úspechu námestník primátora Marcel Gibóda (nezávislý). 

„Projekty zamerané na umenie na asfalte sú pre mestá osvedčeným, nízko nákladovým spôsobom ako oživiť verejné priestranstvá, budovať komunitu a zvýšiť bezpečnosť“, povedal zakladateľ Bloomberg Philanthropies a 108. starosta New Yorku Michael R. Bloomberg.

„Rozšírenie iniciatívy Asphalt Art Initiative do Európy pomôže uspokojiť rastúci dopyt po kreatívnych premenách ulíc a zároveň zjednotí ešte viac umelcov, umelkýň a komunitných lídrov a líderky v sile, ktoré má umenie vo verejnom priestore.“

Doposiaľ sa zrealizovalo 31 podobných projektov, po ktorých počet nehôd klesol o polovicu

Tento nový projekt v Košiciach bude stavať na úspechu 42 grantov Asphalt Art Initiative, ktoré boli udelené v mestách v USA a na pilotných projektoch v troch európskych mestách. K dnešnému dňu 31 projektov dokončených prostredníctvom Asphalt Art Initiative spoločne premenilo umeleckými dielami 100 km štvorcových ulíc a v procese navrhovania a inštalácie zapojilo takmer 7 000 členov komunít a takmer 150 umelcov.

Nedávna štúdia Asphalt Art Safety Study vykonaná spoločnosťou Bloomberg Philanthropies v spolupráci so Sam Schwartz Consulting zistila, že bezpečnosť premávky sa v rámci kohorty 22 projektov umenia na asfalte preukázateľne zlepšila a došlo 50 % poklesu počtu nehôd chodcov alebo cyklistov. Výskum a ďalšie informácie o každom z projektov nájdete na stránke Asphalt Art Initiative