Správa mestskej zelene pristúpi od stredy k otvoreniu vybraných detských ihrísk

Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach v zmysle usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR pristupuje od stredy 13. mája k znovuotvoreniu detských ihrísk a športovísk. Tie boli pre verejnosť uzatvorené od 16. marca v rámci preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu.

SMsZ spravuje celkovo 204 detských ihrísk a športovísk, ktoré sa budú postupne otvárať. Od stredy bude po konzultáciách s predstaviteľmi mestských častí v prevádzke pätnásť ihrísk. Detváky sa na nich budú môcť pohrať od 9.00 - 19.00 hod. 

Podľa riaditeľky SMsZ Marty Popríkovej je z dôvodu prísnych hygienických opatrení RÚVZ, ktoré musia každý deň dodržiavať, súčasný počet detských ihrísk a športovísk maximum, ktoré dokážu z kapacitných a časových dôvodov zvládnuť.

Deti sa budú môcť opäť vyšantiť na 15 miestach

"Som veľmi rada, že môžeme zatiaľ aspoň v takejto obmedzenej miere, otvoriť 15 ihrísk, na ktorých sa môžu detičky vyšantiť. Keďže musíme dodržať naozaj prísne podmienky, nemôže ich byť zatiaľ viac, lebo by sme to nezvládli. Na základe opatrenia RÚVZ musíme napr. každý deň pred otvorením upratať všetky ihriská, pohrabať na nich piesok, očistiť a vydezinfikovať dotykové plochy jednotlivých herných zostáv. Ďalšou povinnosťou je raz za týždeň pieskovisko preliať pitnou vodou, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie," informovala riaditeľka. 

Aj návštevníci detského ihriska každého veku musia dodržiavať všetky bezpečnostné podmienky v zmysle Opatrenia RÚVZ. Vstup a pobyt na detskom ihrisku bude možný len s rúškom, prípadne šálom alebo šatkou. Rodičia alebo iné osoby, ktoré sprevádzajú deti, budú musieť mať so sebou prostriedok na dezinfekciu rúk a povinnosť dodržať odstup od iných návštevníkov detského ihriska aspoň dva metre. Takisto sa odporúča minimalizovať kontakt s ďalšími návštevníkmi detského ihriska vrátane detí. 

RÚVZ vo svojom opatrení určuje aj maximálny počet detí, ktorí sa tam môžu naraz hrať. Ich počty budú uvedené na tabuliach, ktoré od utorka začne na jednotlivé ihriská osadzovať SMsZ a budú stanovené podľa veľkosti ihriska. Za dodržiavanie všetkých pokynov RÚVZ budú zodpovední rodičia alebo sprievod dieťaťa.

Ktoré detské ihriská v Košiciach budú od stredy otvorené?

MČ Košice - Sever: Anička pri prameni minerálnej vody Gajdovka, Cesta pod Hradovou 34, Hroncova ulica (park), Skautská ulica

MČ Košice - Juh: Oštepová a Krakovská ulica

MČ Košice - Dargovských hrdinov: Charkovská – Buzulucká ulica, Bašťovanského park

MČ Košice - Západ: Luník I – Zuzkin park, Lunik VII pri pošte

MČ Košice - Ťahanovce: Maďarská ulica

MČ Košice - Staré Mesto: Mestský park a ihrisko pri Základnej škole na námestí Laca Novomeského

MČ Košice - Jazero: Čingovská a Baltická ulica.