Prejsť na obsah

Takmer polovica chodníkov určených na adopciu v Košiciach si už našla svojho gazdu

V polovici októbra spustilo mesto Košice aplikáciu Zimná údržba. Po jej stiahnutí, zaregistrovaní sa a podpise zmluvy s magistrátom mesta budú môcť Košičania počas zimy odhŕňať ten „svoj“ chodník a popri tom si zarobiť až do 500 eur. Dostanú aj posypový materiál a základné technické zabezpečenie. Na tieto aktivity vyčlenilo mesto zo svojho rozpočtu pol milióna eur.

Mesto vyčlenilo na adopciu celkovo 594 úsekov chodníkov. Ich priemerná rozloha bude predstavovať asi 50 metrov štvorcových, čo je pre lepšiu predstavu úsek široký dva metre a s dĺžkou 25 metrov.

V Ťahanovciach a na Furči už nie sú voľné chodníky 

Za necelý mesiac fungovania aplikácie prejavili Košičania záujem o takmer polovicu z nich, keď sa ich zaregistrovalo spolu 275. Aplikáciu si do dnešného dňa stiahlo celkovo 761 ľudí, pričom na sídlisku Ťahanovce a Dargovských hrdinov už takto našli všetky dostupné chodníky adoptívnych rodičov. 

Doterajší záujem pozitívne prekvapil primátora mesta Jaroslava Polačeka. Ten sa na dnešnom brífingu poďakoval tým Košičanom, ktorí sa aktívne a vlastnými rukami rozhodli zlepšiť zimnú údržbu v meste.

„Je to na dobrej ceste. Máme obrovskú armádu ľudí, ktorí chcú byť súdržní, spoločnosti pomôcť a nastavili sme to tak, aby mohli na tom aj zarobiť. Pripravili sme pre Košičanov 594 úsekov s tým, že ak záujem bude vyšší, sme pripravení ešte niektoré úseky doplniť. Väčšinou ide  o úseky, kde napr. parkuje veľa áut, kde vieme síce čistiť strojovo, ale to ručné čistenie by bolo kvalitnejšie a privítali by to aj tamojší obyvatelia. Musíme veľmi opatrne narábať s verejnými financiami, keďže po chodníkovej novele sa mesto musí starať o 420 km chodníkov, čo je zhruba toľko ako cesta z Košíc do Bratislavy. Snažíme sa optimalizovať výdavky na zimnú údržbu a táto aplikácia nám k tomu pomáha.“   

Od 15. novembra sa v meste oficiálne spúšťa zimná údržba. Ak sa podľa primátora stane, že niektoré úseky nebudú adoptované, mesto v spolupráci s mestskými časťami bude aj naďalej vyhľadávať možných záujemcov. V týchto lokalitách bude okrem iného spustená aj informačná kampaň pre tých, ktorí o tejto možnosti doposiaľ nepočuli a chceli by sa aktívne do toho zapojiť. 

Za prípadné úrazy aj naďalej zodpovedá mesto

Polaček odkázal všetkým tým, ktorí už majú „svoj“ chodník, resp. sa ho ešte len chystajú adoptovať, že sa nemusia báť zodpovednosti za prípadný úraz, ktorý by sa tam stal. Doplnil, že zodpovednosť za takýto chodník má podľa cestného zákona rovnako ako doteraz mesto Košice a nie ľudia, s ktorými je podpísaná zmluva na čistenie.

„Pre nás je dôležité, aby každý chodník mal svojho pána a na základe zmluvných inštrukcií a záležitostí, ktoré sú dohodnuté či už  prostredníctvom tejto aplikácie alebo zmluvných pravidiel. Dôležité je, aby všetci tí, ktorí, podpísali zmluvu, ju aj dodržiavali. Ak by sa stal akýkoľvek úraz alebo nedajbože nešťastie, zodpovednosť stále na seba berie ten, ktorý je správca komunikácie. A tým je vo všetkých týchto prípadoch mesto Košice.“

V mestskej časti Sever, ktorá je čo do rozlohy, najväčšou v meste, je v súčasnosti adoptovaných 100 chodníkov. Starosta František Ténai (nezávislý) uviedol, že mnoho domov a bytov bolo postavených ešte v minulom storočí. „Máme veľké množstvo chodníkov. Osobne by som rád vyzval obyvateľov našej mestskej časti, aby sa nebáli a zapájali sa. Spoločným úsilím to zvládneme. Zostávajú nám ešte úseky okolo Ťahanovských riadkov, za štadiónom Lokomotívy, na Podhradovej a Kalvárii. Veľmi sa teším, že zmiznú modré tabuľky. Aplikácia je smart riešenie zamerané najmä na mladšiu generáciu. Stredoškoláci, prípadne vysokoškoláci by sa mohli takto uplatniť a privyrobiť si.“

Starostovia Hlinka s Ténaiom vyzývajú obyvateľov, aby sa pridali k odpratávaniu snehu a ľadu

Starosta mestskej časti Košice Juh Jaroslav Hlinka (nezávislý) ocenil myšlienku aktívne zapojiť obyvateľov mesta do zimnej údržby. „Vítam každé smart riešenie, ktoré prináša zrýchlenie a zjednodušenie. Je to niečo nové, čo sme doposiaľ v podmienkach mesta nemali. Osobne som zvyknutý v zime odhŕňať sneh vo svojom najbližšom okolí. Samozrejme aj teraz sa toho zhostím, ale to neznamená, že spolu s kolektívom svojich spolupracovníkov by sme vedeli zvládnuť celú zimnú údržbu v takej rozsiahlej mestskej časti akou je tá naša.“

Na Juhu podľa starostu Hlinku zostáva ešte 90 úsekov na adopciu. Bude preto oslovovať známe osoby, či ľudí zo spoločenstiev vlastníkov bytov, aby si niektoré z týchto úsekov osvojili. „Je to najmä oblasť okolo ZŠ Staničná, kde je pomerne veľa rodinných domov a úzkych chodníkov a okolie UNLP na Rastislavovej ulici alebo na Jantárovej ulici. Urobíme všetko, čo budeme môcť, aby sme mohli pomôcť mestu Košice a našim obyvateľom, aby Juh bol z tohto pohľadu zabezpečený na zimnú údržbu.“

Končia modré tabuľky

Primátora teší, že na rozdiel od minulosti nebudú tentoraz v meste osadené modré tabuľky. Zdôraznil, že nikto z vedenia mesta nebol z takéhoto vtedajšieho riešenia nadšení, avšak museli tak urobiť preto, aby bol v Košiciach dodržaný zákon. Konkrétne išlo o tzv. chodníkovú novelu cestného zákona, ktorá platí od mája 2018.  

„Som človek, ktorý si ctí pravidlá a tie platia pre všetkých. Ak raz zákon hovorí, že ak nejaký úsek nevieme ošetriť, sme povinní ho ako zodpovedná samospráva označiť. Na druhej strane nás to spolu s tlakom verejnosti inšpirovalo k tomu, aby sme hľadali vhodné riešenie. Vymysleli sme aplikáciu, som rád, že sa dostáva do života. Cieľom je, aby keď v meste nasneží, mohli sme vyčistiť čo najviac úsekov a nemuseli tak 12 alebo 24 hodín čakať na subdodávateľov. Zároveň sme prepracovali aj celý systém vrátane Operačného plánu zimnej údržby. Každý jeden subdodávateľ, ktorý pre mesto pracuje, má nové pravidlá a verím, že to prinesie úspech.“  

Ak by niektoré úseky ostali aj v ďalších týždňoch bez adopcie, postará sa o ich vyčistenie Správa mestskej zelene alebo ďalší subdodávatelia, ktorých má mesto pripravených v zálohe. Viac informácií o aplikácií Zimná údržba je možné nájsť na webe zimnaudrzba.kosice.sk, záujemcovia o adopciu chodníkov dostanú odpovede na všetky svoje súvisiace otázky na e-maili zima@kosice.sk

V budúcnosti plánujú aj zametanie a odpratávanie lístia

Primátor by bol rád, ak by sa možnosti aplikácie do budúcnosti ešte rozšírili aj mimo zimnej sezóny. Ako príklad spomenul to, žeby prostredníctvom nej bolo možné pre občanov za finančnú úhradu pozametať chodníky alebo odpratať z nich lístie. To by malo podľa neho pozitívny vplyv aj na rozpočet mesta.