Prejsť na obsah

V Košiciach dnes nastúpilo do základných škôl 65 percent žiakov prvého stupňa

V metropole východu sa dnes premiérovo v tomto roku otvorili brány základných a materských škôl. Vstúpiť do nich mohli všetky deti, ktorých rodičia svojim podpisom v čestnom vyhlásení potvrdili, že nie sú infekční na ochorenie Covid-19.

Do lavíc zasadlo vyše 65 percent žiakov I. stupňa základných škôl. V materských školách sa na obnovenom výchovno-vzdelávacom procese zúčastnilo 44 percent detí.

Ešte pred dnešným nástupom detí do škôl sa uskutočnilo testovanie ich zamestnancov a rodičov, ktorého sa v priestoroch mobilných odberových miest zriadených na jednotlivých zúčastnilo 22 percent z 15 700 osôb.

Testovanie na školách odhalilo len 9 pozitívnych prípadov

Nízky záujem o testovanie bol zrejme spôsobený tým, že sa rodičia už počas týždňa alebo otestovali na iných odberných miestach. Počas víkendového testovania na košických školách bolo zaznamenaných 9 pozitívnych prípadov, čo pri 3503 testoch znamená 0,26-percentnú pozitivitu.

Celkovo sa dnes otvorilo 33 z 34 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice. Jedinou výnimkou bola len ZŠ Ľudmily Podjavorinskej na Luníku IX, kde ešte do uplynulého piatku bola karanténa, a preto sa tam cez víkend ani netestovalo.

V 52 spomedzi 56 materských škôl nastalo dnes radostné zvítania detí so svojimi spolužiakmi a pedagógmi. Kvôli karanténe museli zostať doma len žiaci z MŠ Jenisejská, Park Mládeže, Havanská a Hrebendova.

„Na naše základné školy nastúpilo v pondelok celkovo 4803 žiakov a v materských školách to bolo 2428 detí. Najvyšší záujem rodičov bol na ZŠ Železiarska a na ZŠ Kežmarská 30, kde ich počty dosiahli 77, resp. 76 percent. Naopak, len okolo polovica rodičov poslala svoje deti na ZŠ Slobody. Záujem o prezenčnú formu výučby od rodičov nás veľmi pozitívne prekvapil. Sme veľmi radi, že v Košiciach nastúpilo do základných a materských škôl zhruba o 15 percent detí viac ako bol celoslovenský priemer,“ uviedla viceprimátorka mesta Lucia Gurbáľová (KDH).

Primátor sa s ministrom školstva zhodli na dôležitosti prezenčnej výučby

Radosť z návratu detí do škôl trochu zatienilo usmernenie o tom, že od stredy 3. marca by mala byť prezenčná výučba podľa uznesenia vlády umožnená iba deťom zamestnancov s „nevyhnutným prezenčným výkonom práce“.

Keďže viacerí rodičia ako aj školy upozorňovali na nejasný výklad, primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) kontaktoval v tejto súvislosti ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS).

„V Košiciach dnes prišlo do škôl percentuálne viac detí ako v iných slovenských mestách. S pánom ministrom sme sa rozprávali aj o ďalšom vývoji situácie a zhodli sme sa na dôležitosti prezenčnej výučby pre žiakov na školách. Všetkých rodičom, ktorí nemôžu pracovať z domu, umožníme do nej zapojiť svoje deti. Nemusia sa báť, robíme všetko preto, aby sa maximálne zabránilo šíreniu nákazy. Jedinou podmienkou okrem ich bezinfekčnosti bude, aby podpísali čestné vyhlásenie, že nemôžu pracovať z domu. To bude od zajtra zverejnené na webových stránkach našich škôl.“

Školy sú podľa primátora z pohľadu ochrany verejného zdravia momentálne jedny z najbezpečnejších miest v Košiciach.

„Na deti v našich školách čaká naozaj bezpečné prostredie. Mnohí učitelia sú už zaočkovaní prvou dávkou, resp. majú platný negatívny test na nový koronavírus. Zároveň otestovaní sú aj všetci rodičia, ktorých deti dnes prišli do školy. Veríme, že čo najviac rodičov bude aj v ďalších dňoch dávať svoje deti do škôl, aby v bezpečnom prostredí mohli načerpať nové vedomosti. Som rád, že aj ministerstvo školstva má rovnaký názor,“ doplnil primátor.

Riaditeľ ZŠ Hroncova: Ak nechceme neskôr vyhľadávať psychológov a psychiatrov, deti musia byť v škole

Toto je dobrou správou aj z pohľadu riaditeľa ZŠ Hroncova v Košiciach Martina Fazekaša.

„Je veľmi dôležité, aby sa žiaci učili prezenčne. Pevne verím, že čo najviac detí bude môcť zostať v škole aj v ďalších dňoch. Dnes sme ich mali okolo 70 percent a všetci budeme radi, ak podobné čísla budeme mať aj naďalej. Dnešný úvodný deň v škole sprevádzali objatia žiakov a učiteľov. Hlavne prváčikovia trpeli, veľkú časť práce museli urobiť rodičia. Taktiež to nemajú ľahké. Ak nechceme neskôr vyhľadávať psychológov a psychiatrov, deti musia byť v škole. Som rád, že mesto a ministerstvo zmýšľajú rovnako a chcú, aby sa v školách učilo čo najviac detí pri dodržaní všetkých zdravotných a bezpečnostných opatrení,“ dodal riaditeľ Fazekaš.