Prejsť na obsah

V Košiciach pol roka funguje karanténna stanica, mesto už má licenciu na odchyt túlavých zvierat

Mesto Košice dostalo uplynulý mesiac od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy povolenie na to, aby mohlo zabezpečovať odchyt túlavých zvierat. Na území mesta sa o túto činnosť starajú špeciálne vyškolení a odborne spôsobilí príslušníci Mestskej polície.

Tí nájdené a odchytené psíky odovzdávajú Občianskemu združeniu (OZ) Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov (ÚVP), ktorá pri Haniske na základe zmluvy s mestom Košice prevádzkuje karanténnu stanicu pre túlavé psy. Mestskí policajti im od augusta odovzdali 47 psíkov, ktorým sa pracovníci (ÚVP) snažia postupne nájsť nových majiteľov.

Mesto zverejňuje informácie o nájdených zvieratkách na svojom webe

Odchytené spoločenské zvieratá sú zaznamenané v registri, ktoré je možné nájsť na stránke https://www.kosice.sk/clanky/skupina/odchytene-spolocenske-zvierata. Okrem toho na stránke https://rotz.svps.sk/rotz/catches-list si verejnosť môže vyhľadať všetky zvieratá, ktoré boli odchytené, resp. nájdene na území mesta.

Podľa zákona o veterinárnej starostlivosti môžu samosprávy prevádzkovať karanténnu stanicu vo vlastnej réžii alebo si tieto služby objednať. Mesto Košice si tieto služby od júna za paušálny poplatok 12 000 eur mesačne objednáva od ÚVP, ktorá popri svojom útulku pri Haniske začalo v apríli tohto roka na prenajatom mestskom pozemku prevádzkovať aj karanténnu stanicu.  

Šéfku ÚVP Romanu Šerfelovú potešilo, že vďaka novej budove majú priaznivejšie podmienky pre svoju činnosť nielen ich zamestnanci, ale aj psíky, ktoré tam majú podstatne lepšie prostredie ako doteraz. 

Primátor: V spolupráci s ÚVP máme karanténnu stanicu, ktorú nám závidia všade na Slovensku

Spokojný s doterajším fungovaním karantény je aj primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý), podľa ktorého je jej úspešný príbeh príkladom aj pre iné samosprávy na Slovensku.

„Zdedili sme dlhoročný problém s opustenými zvieratkami v Košiciach. Jeho vyriešenie sa nerodilo  ľahko, keďže nás brzdili aj rôzne administratívne obmedzenia. Podstatné je, že už pol roka máme v spolupráci s ÚVP takú karanténnu stanicu, ktorú nám závidia všade na Slovensku. Zároveň sa nám podarilo vybaviť aj všetky potrebné povolenia na to, aby mohla Mestská polícia zabezpečovať odchyt túlavých zvierat v Košiciach. Ďakujem všetkým, ktorí sa v našom meste podieľajú na tom, aby mohli aj zatúlané alebo týrané zvieratká žiť krajší život,“ skonštatoval.

V rozpočte mesta na tento rok je vyčlenených 65 000 eur na útulky pre opustené zvieratá. Táto suma sa oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu zvýšila 13-násobne. Mesto zároveň z rozpočtu na rok 2021 financuje starostlivosť o túlavé zvieratá a ďalší výdavky súvisiace s karanténnou službou sumou 185 000 eur.

O dotácie sa uchádzajú Srdce pre mačky, Psy ulice a Malá farma

ÚVP boli na základe Zmluvy o spolupráci pri prevádzke útulku za obdobie medzi januárom až májom 2021 poskytnuté finančné prostriedky vo výške 22 100 eur. Na území mesta pôsobia aj OZ, ktorých cieľom je poskytovať ochranu túlavým, nechceným a opusteným zvieratám. Na základe ich predložených žiadostí budú mestskí poslanci schvaľovať v štvrtok 30. septembra poskytnutie dotácií vo výške 22 100 eur pre OZ Srdce pre mačky, 4550 eur pre OZ Psy ulice a 16 250 eur pre Malú farmu Košice.

Dotácie majú byť použité prevádzku týchto zariadení s dôrazom na komplexnú starostlivosť o zvieratká, ich veterinárne ošetrenie a zabezpečenie procesov, vďaka ktorým si budú môcť nájsť svoj nový domov a láskavých majiteľov.