Prejsť na obsah

V Košiciach sa v piatok začne ďalšie kolo celoplošného testovania

Počas tohto víkendu sa v Košiciach opätovne uskutoční dobrovoľné plošné testovanie obyvateľov. Aj to bude určené najmä pre ľudí so zvýšenou mobilitou, zamestnancov v prvej línii a kritickej infraštruktúry. Takisto by sa mohli otestovať aj osoby, ktoré nemôžu vykonávať svoju prácu z domu alebo ľudia starajúci sa o svojich blízkych alebo nevládnych. 

„Nechceme rozdeľovať ľudí a hovoriť im, kto môže a kto nesmie prísť. Aj teraz sme otestovali aj mnoho ľudí mimo Košíc. Ak prídu seniori, ktorí budú mať pocit, že potrebujú byť otestovaní, má to zmysel. Chceme však vyzvať ľudí, ktorí doma dodržiavajú lockdown a nikam nechodia, že to nie je potrebné,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý). 

Nedávno skončené testovanie na 66 odberných miestach v meste bola podľa primátora zvládnuté nad očakávanie. Vďaka nemu sa od piatka 7. januára do pondelka 11. januára zachytilo celkovo 997 pozitívnych prípadov spomedzi 56 521 občanov. Miera pozitivity dosiahla 1,76 %, čo je vyše trojnásobok v porovnaní s výsledkami predchádzajúcim plošným testovaním z prelomu októbra a novembra 2019.

Všetky PCR testy zatiaľ potvrdili pozitívne výsledky tých antigénových

Zároveň mohli všetci, ktorí mali pozitívny antigénový test a nevyskytli sa u nich žiadne klinické príznaky ochorenia Covid-19, absolvovať na 16 odberných miestach aj PCR test. Akreditované laboratórium Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) stihlo doposiaľ vyhodnotiť niečo vyše tretinu vykonaných PCR testov. Doposiaľ všetky potvrdili pozitívny výsledok predchádzajúceho antigénového testu. 

"Výskum odborníkov z LF UPJŠ sa zameriava aj na vekovú štruktúru pozitívnych osôb, zastúpenie pohlaví či fázu ochorenia, z ktorej sa dá vyčítať ďalší vývoj. Pokúsime sa tiež určiť akúsi dynamickú mapu, aby sme odhalili prípadné ohniská aj v rámci nášho mesta,“ skonštatoval primátor. 

V pondelok skončené testovanie charakterizoval vysoký záujem obyvateľov mesta a okolia. Sprevádzala ho žiadna, resp. len minimálna čakacia doba a bezproblémový priebeh. Testovanie bude v podobnom režime vrátane zachovania predchádzajúcich "ordinačných hodín" pokračovať aj cez nasledujúci predĺžený víkend. V piatok 15. januára by sa malo testovať od 16.00 – 20.00 hod. a počas oboch víkendových dní v čase 9.00 – 17.00. hod. V pondelok 18. januára zostane otvorené veľkokapacitné odbernom mieste V areáli K13 – Košické kultúrne centrá v Kulturparku na Kukučínovej ulici, ktoré bude testovať záujemcov medzi 9.00 - 17.00 hod. 

Väčšina starostov mestských častí si chce zopakovať nedávno skončené testovanie

Aj tentoraz by sa mobilné odberové miesto (MOM) využilo na otestovanie ľudí z charitných domov a osád. V priebehu predĺženého víkendu by bolo otvorených aspoň 60 odberných miest, na ktorých by pôsobilo okolo 100 odberných tímov. Primátor ocenil, že takémuto riešeniu je naklonená aj väčšina starostov košických mestských častí. Mesto zároveň chce spolupracovať aj so starostami neďalekých obcí v okrese Košice-okolie a navrhne im, aby sa aj oni pridali k tomuto dobrovoľnému testovaniu. V rámci svojich možností a kapacít im mesto ponúkne nielen materiálnu pomoc.

"Starostov okolitých obcí sme požiadali, aby sa podľa svojich možností takisto zapojili do tohto testovania a pomohli nám odbremeniť spádové nemocnice v Košiciach. Ponúkli sme sa, že im zabezpečíme všetko potrebné. Povolenie testovať má zatiaľ 13 obcí z okresu Košice-okolie." 

Certifikáty s negatívnym výsledkom testu zatiaľ nie sú potrebné, pribudne viac policajných kontrol

V pondelok rokoval aj Okresný krízový štáb. Ten podľa primátora zatiaľ nerozhodol o sprísnení protiepidemiologických opatrení. V najbližších dňoch sa tak pri pohybe v meste nebude potrebné preukazovať certifikátom, respektíve negatívnym výsledkom z antigénového testovania. Na druhej strane však Policajný zbor avizoval, že sprísni kontroly pre ľudí prichádzajúcich do Košíc. Policajti budú vo zvýšenej miere žiadať od občanov, aby preukázali, že ich pohyb v čase zákazu vychádzania je opodstatnený.