Prejsť na obsah

V Kunsthalle sa v pondelok konal záverečný ceremoniál Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva 2019

V pondelok 9. decembra 2019 sa v rámci záverečného ceremoniálu Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva Košice 2019 uskutočnilo podujatie Dobrovoľník roka, ktoré sa pravidelne koná pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka (nominant Smer-SD).

Tento ročník bol výnimočný tým, že sa oceňovanie uskutočnilo v Európskom meste dobrovoľníctva pre rok 2019 – v Košiciach. Metropola východu tento titul získala ako prvé mesto z krajín strednej a východnej Európy a ako šieste európske mesto v poradí. Zároveň pri príležitosti odovzdávania cien dobrovoľníkom za roky 2018 a 2019 odovzdajú aj Košice svoj titul talianskej Padove. 

Z 35 nominácií vybrali členovia výberovej komisie Karla Wursterová - generálna riaditeľka sekcie medzinárodných organizácií, rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci MZVEZ SR, Mária Gurová - account manažér Citadela, Daniel Kaba - výkonný tajomník platforma rozvojových organizácií – Ambrela, Lucia Gurbáľová - námestníčka primátora mesta Košice, Mária Mareková - dlhoročná členka CARDO - národného dobrovoľníckeho centra 27 nominovaných, z ktorých bol jeden v každej kategórii ocenený ako Dobrovoľník roka 2018 a 2019.

Ocenenie Dobrovoľník roka 2018 a 2019 získali:

V kategórii Dobrovoľník SlovakAid – Veronika Zimová

V kategórii Zahraničný dobrovoľník na Slovensku – Guadalupe Lucia Cascardo Velázquez z Argentíny

V kategórii Dobrovoľník v sociálnej a zdravotnej oblasti – Zuzana Juráneková

V kategórii Dobrovoľník v oblasti práci s deťmi a mládežou – Juraj Kasarda

V kategórii Dobrovoľník v oblasti vzdelávania a životného prostredia – Kristína Chovancová

V kategórii Firemný dobrovoľník roka – Martina Pometlová

V kategórii Dlhodobá dobrovoľnícka pomoc – Kamil Jeremiáš a ostatný dobrovoľníci u Kynologického záchranného zboru SR

V kategórii Dobrovoľnícky projekt roka – Dobrovoľnícke centrum Košického kraja za projekt KREDO

V kategórii Obec/mesto priateľské k dobrovoľníctvu – mesto Košice 

Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva bude v roku 2021 Berlín 

V rámci večera porota za prítomnosti vzácnych hostí vybrala z dvoch kandidátov víťaza titulu Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2021. Rozhodovalo sa medzi nemeckým Berlínom a cyperským Strovolosom. Prestížny titul napokon zostane v kontinentálnej Európe. Z metropoly východu poputuje cez taliansku Padovu v roku 2020 až do hlavného mesta Nemecka, ktorý bude Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva 2021.

“Aj dnešný večer dokázal, aké dôležité je dobrovoľníctvo, ako významne prispieva k rozvoju nášho mesta, že je prejavom solidarity, aktívneho občianstva a angažovanosti. Preto sa naše aktivity na podporu dobrovoľníctva v tomto roku nekončia. Naďalej chceme podporovať myšlienku pomoci komunite a spoločnosti v duchu lokálpatrotizmu,” uzavrela košický viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).