Vedenie mesta Košice dnes poďakovalo všetkým, ktorí sa podieľali na príprave MS v hokeji

Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý), viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH), viceprimátor Marcel Gibóda (nezávislý) a riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop poďakovali dnes v Historickej radnici všetkým, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu hokejových MS, za veľmi dobrú spoluprácu.

Takmer 40 zástupcom organizačného tímu šampionátu, štátnej i mestskej polície, mestských podnikov, košického magistrátu, mestských častí Košice – Juh, Košice – Sever, K13 – Košických kultúrnych centier, Visit Košice, obchodných domov v Košiciach, zdravotnej záchrannej služby a ďalších inštitúcií poďakovalo vedenie mesta nielen za ich vynikajúcu prácu pri príprave šampionátu, ale aj  za výbornú súčinnosť počas prebiehajúcich IIHF Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Košiciach.

„Celú organizáciu majstrovstiev sveta vnímam vo viacerých rovinách. Prvá sa týkala organizácie, bezpečnosti, poriadku, kooperácie s IIHF, jednotlivými tímami a všetkými, ktorí v našom meste boli a pracovali. Boli to tisícky ľudí, ktorí robili všetko preto aby v meste bola vynikajúca atmosféra, a všetci sa u nás cítili bezpečne a najmä príjemne. Ďalšia kategória, ktorá je pre mňa veľmi významná je tá, že sa mesto Košice ukázalo naozaj v krásnom svetle. Hokejoví fanúšikovia zo zahraničia ale aj domáci z nášho regiónu či iní návštevníci mesta majú z Košíc veľmi príjemný pocit, a chcú sa do nášho mesta opäť vrátiť,“ skonštatoval primátor.

Polaček: Hokejoví fanúšikovia sa do mesta chcú vrátiť ako turisti

Tieto pozitívne pocity nemá iba vedenie alebo obyvatelia mesta, ale aj predstavitelia IIHF a štátov, ktorí majú v Košiciach svojich hokejových reprezentantov. Na ich oficiálnom prijatí padlo viacero povzbudivých slov, ktoré sa všetkých organizátorom MS v hokeji veľmi dobre počúvali.

"Dohodli sme sa že budem tlmočiť ich pochvalné slová smerom k všetkým Košičanom, smerom k všetkým tým, ktorí nejakým spôsobom participovali na majstrovstvách sveta, a že im odošlem jeden pekný pozdrav a jedno veľké ďakujem. Z Košíc odchádzali veľmi pozitívne naladení a odnášali si z nášho mesta príjemné pocity. Každý z nich vravel, že ak bude v budúcnosti príležitosť, chce sa k nám vrátiť ako turista, ako človek, ktorý si chce Košice užiť. A to je pre nás to najdôležitejšie, že fanúšikovia zo zahraničia, ale aj zo Slovenska si Košice zamilovali, tvrdí Polaček.      

Ďalším pozitívom organizovania majstrovstiev sú podľa neho čistejšie Košice, v ktorých je opravených mnoho vecí, medzi nimi aj chodníky.

„Nás to všetkých veľmi teší, mesto je krajšie, čistejšie, v tomto trende budeme pokračovať. Vytvorili sme jeden obrovský tím, vznikli aj nové priateľstvá. Na tom všetkom dokážeme ďalej stavať, budovať a organizovať na takejto vysokej úrovni ďalšie podujatia, ktoré sú pred nami. Viacerí návštevníci mi potvrdili, že sa do nášho mesta chcú vracať. To je prínos a vízia do budúcnosti. Zároveň aj naša pridaná hodnota, ktorú sme my, ako mesto Košice, do tohto projektu vložili.“

Príprava košickej časti MS trvala dva roky

Slovami chvály nešetrila ani Aneta Büdi. Riaditeľka Organizačného výboru MS 2019 pre Košice uviedla, že príprava šampionátu im trvala dva roky. Zorganizovať MS na takej vysokej úrovni nebolo podľa nej vôbec jednoduché. 

„Za organizačný výbor sme veľmi spokojní, takisto je spokojnosť aj na strane hokejových tímov, ktoré hrali v Košiciach alebo na návštevníkov šampionátu. Určite môžu byť spokojní aj samotní obyvatelia mesta s tým, že sa Košice mohli spolupodieľať na niečom tak veľkolepom. Pozitívne ohlasy na Košice máme aj od hráčov a členov výprav z jednotlivých krajín. Každý jeden tím na našom riaditeľstve vyslovene pochválil celkovú organizáciu šampionátu čo sa týka mesta, policajných zložiek, zdravotné zabezpečenie, teda naozaj všetko,“ zdôraznila A. Büdi. 

Riaditeľ Krajského riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Radoslav Fedor  uviedol, že počas šampionátu nezaznamenali v meste nejaké väčšie narušenie verejného poriadku. Podľa jeho slov bol v porovnaní s MS spred ôsmych rokov trojnásobne vyšší počet fanúšikov.

Metropole východu obsadili najmä Suomi a Dáni 

Do Košíc dorazilo našich fanúšikov aj okolo 2000 Fínov a veľké množstvo Dánov. Podľa neoficiálnych informácií sa v metropole východu vystriedalo celkovo vyše 250 000 fanúšikov, na bezpečnosť ktorých dohliadali nielen stovky policajtov z celého Východného Slovenska, ale napríklad aj ďalšie zložky Policajného zboru alebo colníci.

Ako dodal riaditeľ KR PZ v Košiciach, všetci spoločne urobili maximum preto, aby boli fanúšikovia a občania Košíc alebo aj v blízkych mestách a mestečkách, kde boli takisto ubytovaní, v bezpečí. Pozitívne reakcie od zahraničných hostí dokazujú, že túto úlohu zvládli.