Prejsť na obsah

Vstup na Verejný cintorín dostane nový šat, rekonštrukcia potrvá rok

Hlavný vstup na košický Verejný cintorín spolu so svojim okolím prejde v nasledujúcich 12 mesiacoch veľkými zmenami. Počas štyroch etáp sa skrášli priestor od vstupnej brány cintorína až po centrálny kríž, úplne novú podobu dostanú aj súčasné parkovisko a trhovisko.

Revitalizáciu vstupu na toto pietne miesto od Rastislavovej ulice začína v týchto dňoch na ploche takmer 5800 m2 realizovať košická spoločnosť Euro-Bau. Tá uspela spomedzi poltucta uchádzačov vo verejnej obstarávaní  na zákazku "Verejný cintorín - vstupná časť". Ich víťazná ponuka vo výške 1 440 000 eur bola o 13 percent nižšia než predpokladaná hodnota zákazky.

Euro-bau postaví nový vstup na košický Verejný cintorín v zmysle v roku 2021 vypracovaného projektu prešovského architektonického ateliéru STOA, ktorý sa predtým projektovo podieľal na obnove cintorína na sídlisku Šváby v ich domovskom meste. Pôjde najmä o stavebné práce spojené s obnovou existujúcich spevnených plôch, komunikácií, parkoviska, výsadby zelene, nových smart riešení a prvkov drobnej architektúry.

Zamestnanci súkromných firiem tam už zadarmo nezaparkujú

Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka (nez.) je táto investícia spolu s revitalizáciou Mlynského náhonu, vnútroblokových priestorov na sídliskách, v Mestskom parku, investíciami, do zelených riešení alebo prezentácia architektonického riešenia na nové mestské centrum pri Hornáde príkladmi toho, že im záleží na zlepšení každého verejného priestoru v Košiciach.

"To sú momenty, na ktoré sme čakali. Predchádzajúci súkromný nájomca síce bral poplatky, no do týchto priestorov veľmi neinvestoval. Táto éra je našťastie za nami. Vďaka skvelej práci riaditeľky Správy mestskej zelene (SMsZ) Marty Popríkovej a jej spolupracovníkov toto najväčšie pietne miesto na Slovensku aj spolu s Krematóriom postupne revitalizujeme. Dôkazom toto je aj táto nádherná rekonštrukcia, ktorá sa práve začína. Vstup na Verejný cintorín aj s celým zázemím a parkoviskom bude vyzerať naozaj veľmi dobre. Čo sa týka nového parkoviska s vyššou kapacitou a najmodernejšími technologickými vylepšeniami, našim cieľom je, aby tam parkovali iba návštevníci Verejného cintorína. Doteraz ho často využívali ľudia z rôznych súkromných firiem, od budúceho roka poslúži najmä ľuďom, ktorí sem prichádzajú na smútočný obrad alebo vykonať pietnu spomienku na svojich najbližších," uviedol. 

Návštevníci budú počas rekonštrukcie využívať náhradné parkovisko

Návštevníci najväčšieho slovenského cintorína budú môcť v najbližších mesiacoch využívať náhradné parkovisko na Cintorínskej ulici, keďže to súčasné prejde veľkou rekonštrukciou. V rámci nej sa zvýši jeho kapacita na 70 miest plus ďalšie tri ďalšie miesta pre ťažko zdravotne postihnutých občanov. Okrem toho tam bude možné zaparkovať aj 8 bicykle a pribudne aj jedna nabíjačka pre elektrobicykle.

Na parkovisko si posvieti aj 16 úsporných LED lámp. V ich stožiaroch budú integrované Smart systémy, v ktorých môže byť umiestnených 13 bezpečnostných kamier alebo 4 nabíjacie miesta pre autá s elektrických pohonom. Po úplnom dokončení bude možné na verejnom cintoríne nabíjať až 10 elektroáut.

Ekologicky bude riešená aj samotná plocha parkoviska, ktorej povrch umožní vsakovanie dažďovej vody alebo roztopeného snehu. Voda po prečistení pôjde do retenčnej nádrže, odkiaľ sa opätovne využije na automatické zalievanie zelene a stromov. Tie budú vysadené aj v zelených pásoch medzi parkovacími miestami. Zatrávnené budú aj samotné parkovacie miesta. 

Závorové parkovisko bude pre návštevníkov bezplatné prvé dve hodiny, ktoré bude možné využiť pre účasť na smútočných obradoch alebo návštevu cintorína. V blízkosti pribudne aj 5 pultov prekrytých prístreškom, na ktorých sa bude predávať kvety, smútočné vence a ďalší podobný tovar.

Revitalizáciou prejde aj plocha pred pôvodnou vstupnou bránou na Verejný cintorín. Pri vstupe bude situovaná informačná tabuľa s orientačným plánom územia. Ďalšia plocha bude koncipovaná ako malé námestie s parčíkom, kde budú rásť stromy a okolo nich budú lavičky.

Celkovo sa osadí 79 LED svietidiel

Po rekonštrukcii sa zmenia aj priestory pred obradmi poslednej rozlúčky a miestom vstupu do Urnového hája. Námestíčko pred obradnou sieňou, ktoré slúži aj ako vstup do Urnového hája, spríjemní v jeho strede zelený ostrovček so stromoradím, kvetinovou výzdobou a lavičkami s umocnením pohľadu na pietne miesto. Nový šat dostane aj tzv. oddychová zóna, po ktorej obvode budú stĺpiky.

Pribudne tam nový kamenný obdĺžnikový podstavec, ktorý bude výškovo oddeleným od ostatnej plochy. V prednej časti zároveň vznikne v výškovo rozdelená plocha na možnosť kladenia sviec a kvetov. Symbol piety v priestore pri centrálnom kríži sa zvýrazní aj použitím prírodných materiálov.  

V celom priestore pribudne aj základné a náladové osvetlenie, celkovo sa na Verejnom cintoríne osadí 79 LED svietidiel. Návštevníci budú môcť využiť aj tri podzemné kontajnery a rovnaký počet smetných košov pre separovaný zber odpadu.

Poslanec Ladislav Rovinský (nezávislý) ocenil, že pri revitalizácii tohto územia sa myslelo aj na posledný zachovaný trakčný stĺp bývalej električkovej trate. Tá končila pred vstupom na Verejný cintorín a jej koncový trakčný stĺp je zapísaný v zozname technických pamiatok na Slovensku. 

Revitalizácia vychádza aj z odporúčaní a podnetov Košičanov

Košický Verejný cintorín má už vyše 2,5 roka v správe SMsZ. Tá ho prevzala od súkromnej spoločnosti, ktorej v novembri 2019 skončila nájomná zmluva s mestom na spravovanie Verejného cintorína a Krematória.

Ako uviedla riaditeľka SMsZ Marta Popríková, za ten čas tam už realizovali viaceré investície, ktoré tento dlhodobo zanedbávaný priestor postupne pretvárajú k lepšiemu. Návštevníci cintorína pozitívne hodnotili vybudovanie nového kolumbária, opravené schodisko a zriadenie kaviarne. Renováciou prešli aj priestory pre zamestnancov, ktorí zároveň dostali aj nové technické vybavenie. Revitalizácia Verejného cintorína vychádza aj z podnetov a odporúčaní, ktoré dostávali od jeho návštevníkov. 

"Na dušičky sme robili anketu, kde sme sa ľudí pýtali, čo im tu najviac chýba. Najviac podnetov sme dostali k obmedzeným možnostiam parkovania v okolí cintorína. Revitalizáciou riešime nielen tento akútny problém s parkovaním, ale aj celkové skrášlenie a nové usporiadanie priestorov až vo kríž. Našou snahou je, aby vzniklo dôstojné miesto pre pietne spomienky. Návštevníci sa síce najbližšie mesiace budú musieť vyrovnať s menšími obmedzeniami, ale konečný výsledok bude isto stáť za to. Z rozhovorov vieme, že mnohí sa už na novú podobu tešia a oceňujú, že mesto sa pustilo do náročnej revitalizácie týchto priestorov, ktoré boli dlhé roky zanedbávané."

Riaditeľka SMsZ verí, že strechu Krematória opravia do konca roka

Riaditeľka SMsZ doplnila, že práve dnes by mala prevziať projektovú dokumentáciu pre rekonštrukcie strechy v Krematóriu, ktorej časť sa tam prepadla v apríli. Na základe pristúpi SMsZ k prácam na rekonštrukcii strechy, na ktorú im nedávno poslanci mestského zastupiteľstva z Rezervného fondu vyčlenili 1,45 milióna eur. Popríková verí, že do konca roka by mohla byť strecha v poriadku. Následne by sa smútočné obrady mohli z Verejného cintorína presunúť naspäť do Krematória. 

Prílohy