Prejsť na obsah

Vyše 95 percent Košičanov pozitívnych na Covid-19 nie je očkovaných

Informácie o vývoji epidemiologickej situácia v súvislosti s výskytom ochorenia Covid-19 bola hlavným bodom dnešného rokovania Krízového štábu mesta Košice. Na pozvanie vedenia mesta Košice sa ho zúčastnili najvyšší predstavitelia štátnej správy, záchranných a bezpečnostných zložiek, starostovia mestských častí, šéfovia mestských podnikov, krajský lekár a vedenie košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).  

Jeho riaditeľka Zuzana Dietzová nemala pre členov krízového štábu príliš povzbudivé informácie o aktuálnej situácii. Počas uplynulého týždňa pribudlo na území košického regiónu každý deň priemerne 678 pozitívne testovaných. Mládež do 18 rokov z toho tvorí až 21 percent prípadov.

Zuzana Dietzová: Máme o 40 percent horšie čísla ako na vrchole druhej vlny

Na vrchole druhej pandemickej vlny v januári tohto roka bolo všetkých pozitívne testovaných Košičanov až o 40 percent menej. V súčasnosti zaznamenávajú košickí hygienici najčastejšie šírenie nového koronavírusu v rodinách, pracovných kolektívoch a školách.

„Vyše 95 percent všetkých pozitívnych prípadov v Košiciach a okolí tvoria ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní,“ zdôraznila.  

RÚVZ eviduje dve menšie ohniská nákazy a to v Oáze – nádej pre nový život v Bernátovciach, kde po otestovaní zaznamenali 27 pozitívnych prípadov a v Zariadení sociálnych služieb v Bidovciach, kde na Covid-19 ochorelo 7 starkých.

Od septembra zomrelo na nový koronavírus 81 Košičanov

Kvôli ochoreniu Covid-19 v súčasnosti absentuje prezenčná výučba celkovo v 25 triedach v materských školách. Svojich spolužiakov vidia len prostredníctvom on-line výučby žiaci 159 tried základných a 70 tried stredných školách v meste a okolí.

Pätica košických nemocníc sa zväčša na svojich oddeleniach intenzívnej medicíny k dnešnému dňu stará o 294 pacientov v kritickom stave. Od septembra na nový koronavírus zomrelo v metropole východu a okolí 81 ľudí.

Šéfka RÚVZ neverí, že Košice získajú do konca roka žolíka

Riaditeľka RÚVZ informovala aj o aktuálnych číslach zaočkovanosti v našom meste. Vyplýva z nich, že Košice majú percentuálne najviac nezaočkovaných spomedzi všetkých krajských miest. Celková zaočkovanosť v Košiciach dosahovala ku koncu minulého týždňa 47,1 percenta osôb a v okrese Košice-okolie to bolo 38,1 percenta. Podobne neuspokojivo je na tom metropola východu aj v zaočkovanosti osôb nad 50 rokov.

„V rámci tejto kategórie je v Košiciach zaočkovaných 63,9 percenta osôb a na okolí len 61,2 percenta osôb. V porovnaní s inými krajskými mestami sme na chvoste tohto rebríčka. Ak by sme chceli dosiahnuť na žolíka, a mohli sa tak v súčasne platnom covid automate posunúť späť do bordovej farby, potrebovali by sme zaočkovať ešte 996 osôb nad 50 rokov v meste a 1490 na okolí. Neverím, že by sa to v Košiciach mohlo stať do konca tohto roka,“ vyjadrila sa na dnešnom Krízovom štábe.

Krsty, sobáše a pohreby je potrebné hlásiť hygienikom

Zuzana Dietzová reagovala aj na viaceré otázky, ktoré počas Krízového štábu dostala. Vysvetlila, že obvodní lekári a zamestnávatelia môžu uznávať práneneschopnosť len na základe pozitívneho PCR testu. Na rozdiel od minulosti sa už výsledok z antigénového testovania nebude v tomto prípade brať do úvahy. Upozornila, že po príchode zo zahraničia je aj naďalej potrebné registrovať sa na portáli korona.gov.sk. Ak na Slovensko ktokoľvek prilieta, musí to oznámiť na www.mindop.sk/covid.

Informovala, aké podmienky platia pre organizovanie rôznych druhov akcií a komu je na nich povolený prístup. Hovorila aj o tom, že akýkoľvek sobáš, pohreb a krst je potrebné hlásiť RÚVZ najneskôr dva dni pred jeho uskutočnením. V prípade bohoslužieb je povinnosť robiť evidenciu ich účastníkov. Nezanedbávajú ani prevenciu, dnes napríklad dve zamestnankyne RÚVZ kontrolovali na bohoslužbách v kostoloch v centre mesta dodržiavanie platných epidemiologických opatrení.

Pripomenula, že v spolupráci s príslušníkmi Policajného zboru robia aj kontroly v reštauračných zariadeniach. Doposiaľ udelili 61 blokových pokút a viaceré prevádzky za svoje veľké prehrešky museli zaplatiť 1000 eur.

Na Vianočné trhy by sa dostalo v jednom momente maximálne 50 ľudí

Na Krízovom štábe mesta sa diskutovalo aj ohľadom organizácie Vianočných trhov, ktoré sa mali v Košiciach uskutočniť od začiatku decembra. Ak by platili súčasné pravidlá, v režime OP (očkovaní a po prekonaní ochorenia Covid-19) by sa ich mohlo v jednej chvíli zúčastniť maximálne 50 osôb (predavači v 14 stánkoch by sa do tohto čísla nepočítali). Účastníci trhov by zároveň museli mať odlišné miesto na vstup a východ. Žiadne rozhodnutie dnes nepadlo. Definitíva bude jasná až po tom, keď vláda v priebehu tohto týždňa prijme avizované opatrenia zamerané na zníženie šírenia nového koronavírusu.

Dobrou informáciou je to, že v „čiernych“ Košiciach môže ďalej fungovať aj ZOO a Botanická záhrada, ak svoju prevádzku prispôsobia režimu OP. Riaditeľ magistrátu Marcel Čop pripomenul, že v spolupráci s KSK hľadajú taký model, aby sa mohlo pokračovať v úspešnej očkovacej kampani, ktorá na verejných priestranstvách v Košiciach prebiehala začiatkom novembra.

Prednosta Seman vyzval Košičanov, aby tiesňovú linku 112 využívali len v najnevyhnutnejších prípadoch

Ako uviedol prednosta Okresného úradu v Košiciach Martin Seman, štát momentálne uzatvára kontrolu oprávnených výdavkov spojených s testovaním počas druhej vlny pandémie, ktoré zabezpečovali samosprávy Do konca týždňa by mal mestu a mestským častiam oznámiť výšku schválených refundácií a následne im poslať tieto finančné prostriedky na účet.

Krajské operačné stredisko záchrannej služby v súčasnosti eviduje mnoho telefonátov, v ktorých volajúci žiadajú jeho pracovníkov o rôzne rady a vysvetlenia. Prednosta Seman preto vyzval Košičanov, aby zvážili telefonáty na tiesňovú linku 112 a využívali ju len v najnevyhnutnejších prípadoch, pri ktorých je ohrozený život. V ostatných prípadoch môžu kontaktovať iné kompetentné orgány alebo svojho obvodného lekára.