Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyjadruje podporu a solidaritu všetkým mestám a obciam a ich občanom, postihnutým jednou z najničivejších povodní aké Slovensko v posledných desaťročiach zaznamenalo. ZMOS vyzýva slovenské mestá a obce, ktoré neboli povodňami postihnuté, aby svojim kolegom v postihnutých oblastiach ponúkli materiálnu a technickú pomoc. Platí pravidlo, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Najťažšie postihnuté oblasti Slovenska to momentálne urgentne potrebujú.
ZMOS v súvislosti s povodňami oceňuje operatívne rozhodnutia samospráv, ktoré bránia osudy a majetky občanov, obcí i regiónov. Predseda ZMOS Michal Sýkora prejavuje úprimnú vďaku armáde, polícii, hasičom, záchranárom a ďalším zložkám, pre ktorých teraz neexistuje nič iné len snaha a odhodlanie pomáhať iným. Zároveň vysoko hodnotí pomoc, ktorú poskytnutím ľudí a techniky prejavili mnohé poľnohospodárske podniky a rôzne súkromné spoločnosti.
ZMOS oceňuje rozhodnutie vlády SR o uvoľnení 25 miliónov eur, ktoré majú prispieť k odškodneniu zaplavených príbytkov. Predseda ZMOS pritom apeluje, aby sa obvodné úrady pri stanovovaní kritérií na odškodnenie opierali najmä o názory primátorov starostov . „Richtári najlepšie poznajú podmienky vo svojich samosprávach a preto dokážu veľmi objektívne usmerniť každú potrebnú pomoc," hovorí Michal Sýkora.
Predseda ZMOS považuje udalostí z týchto dní za tému, ktorá prehodnocuje priority združenia pre nasledujúce obdobie. „Určite sa aj s ďalšími partnermi budeme venovať systému protipovodňových opatrení a ich realizácie, ktorá má byť prioritne uplatňovaná v postihnutých regiónoch, " zdôrazňuje Michal Sýkora.
ZMOS zároveň na znak solidarity a spolupatričnosti s postihnutými samosprávami s okamžitou platnosťou ruší najbližšie pripravované podujatia k 20. výročiu ZMOS aj zasadnutie Rady ZMOS, ktoré sa mali konať 15. júna 2010. Problematikou povodní sa bude 11. júna 2010 zaoberať Predsedníctvo ZMOS na spoločnom zasadnutí s českým združením.
ZMOS v súvislosti s povodňami oceňuje operatívne rozhodnutia samospráv, ktoré bez váhania ponúkli materiálnu aj ľudskú pomoc svojim kolegom v mestách a obciach postihnutých povodňami. Medzi prvými, ktorí dobrovoľne ponúkli pomoc požiarnou technikou, čerpadlami a vyslali s ňou aj záchranárov, patrí obec Pruské, ktorá svoje sily a prostriedky následne poskytla obci Nová Ľubovňa.
V ďalšom období bude podľa informácií z regiónov postihnutých povodňami potrebné sústrediť úsilie na náročné stavebné práce najmä pri obnove dopravnej infraštruktúry, ktorá je základnou podmienkou pre zabezpečenie normálneho chodu postihnutých miest a obcí a života ich občanov. Vyžiada si to nemalé finančné prostriedky, ktoré momentálne v postihnutých mestách a obciach aj v dôsledku dopadov finančnej a hospodárskej krízy chýbajú. "ZMOS preto ako jedno z riešení navrhuje v rámci eurofondov operatívne prehodnotiť zameranie pripravovaných výziev v niektorých Operačných programoch tak, aby v maximálne možnom skrátenom konaní umožnili pripraviť a podať projekty na obnovu ciest, mostov a ďalších prvkov dopravnej infraštruktúry,"-uviedol predseda ZMOS-u Michal Sýkora.
Zdroj: ZMOS