Prejsť na obsah

Mestské lesy apelujú na svojich návštevníkov, aby sa kvôli africkému moru ošípaných pohybovali len po vyznačených trasách

Občania zo záhradkárskej lokality na Čičkách uplynulý týždeň informovali košické Mestské lesy o úhyne zhruba mesačného mláďaťa diviaka, ktoré vážilo asi 4 kilogramy. Mláďa nevykazovalo znaky toho, žeby mohlo uhynúť na africký mor ošípaných. Zamestnanci Mestských lesov odobrali na základe nariadenia Regionálnej veterinárnej správy vzorku a následne kadáver zakopali a miesto zakopania vydezinfikovali.

„Keďže najbližší výskyt AMO je vzdušnou čiarou zhruba 20 km od Košíc v smere na Maďarsko, resp. na Slanské vrchy, nečakali sme, že práve v danej lokalite sa môže vyskytnúť infikovaný jedinec. Môžeme sa len domnievať, akým spôsobom sem mohol byť zavlečený tento mor. Nevylučujeme ani možnosť, že to sem mohol preniesť nejaký turista, cyklista alebo poľovník, ktorý mohol, hoci aj nevedomky, stúpiť na infikovaný diviačí trus a priniesol ho do Košíc na svojich topánkach,“ myslí si referent poľovníctva a správy pozemkov Mestských lesov Košice Martin Matúš. 

Zajtra sa k tomu uskutoční stretnutie na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Košiciach

Mestské lesy momentálne čakajú na nové nariadenia Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice, ktorá bude aj k tomuto problému zasadať v utorok 16. júna. 

„Pravdepodobne budeme musieť odoberať pri každom ulovenom diviakovi celý vývrh, ktorý následne spracuje kafiléria. Každá vzorka z uloveného resp. uhynutého diviaka sa bude aj naďalej musieť  testovať na africký mor. Okresný úrad v Košiciach ešte môže vydať zákaz vstupu do lesa, no vzhľadom na intenzitu návštevnosti Mestských lesov Košice si nevieme predstaviť, ako by v praxi vyzeralo dodržiavanie tohto zákazu. Preto by som sa rád obrátil na občanov Košíc s prosbou, aby obmedzili svoj pohyb po lesných porastoch a využívali pri turistike lesné cesty a vyznačené turistické chodníky a cyklotrasy, tak aby sa čo najviac minimalizoval možný prenos AMO,“ dodal Martin Matúš.