Prejsť na obsah

Unikátne podzemné múzeum na Dolnej bráne sa dočká vylepšení za takmer 500 000 eur

Zvýšenie celkového počtu návštevníkov, ale aj zlepšenie povedomia Košičanov všetkých vekových kategórií o histórii svojho mesta, je hlavným mottom zmien, ktoré sa chystajú v priestoroch unikátneho podzemného múzea v komplexe Dolnej brány.

Spoločným zámerom mesta Košice ako vlastníka múzea je v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom a Východoslovenským múzeom vytvorenie novej expozície, v ktorej návštevníci aj prostredníctvom výdobytkov modernej techniky získajú zážitkovou formou zrozumiteľné informácie o komplexe a jeho histórii.

Nová expozícia poteší návštevníkov každého veku

V podzemí vznikne reprezentačná expozícia s multimediálnymi prezentáciami, infokioskami, audiovizuálnymi projektami, špeciálnymi efektami, či trojrozmernými „archeomodelmi“ vstupnej brány alebo opevnenia mesta. Vďaka viacerým interaktívnym prvkom sa stane aj miestom poučenia aj zábavy nielen pre školákov, ktorí sa tam inovatívnym spôsobom dozvedia o histórii svojho mesta. Súčasťou budú aj virtuálne hry pre dospelých a deti s vojenskou historickou tematikou. Okrem slovenčiny si na svoje prídu aj anglicky alebo maďarsky hovoriaci turisti.

Ešte v roku 1996 počas rekonštrukcie Hlavnej ulice narazili robotníci na pozostatky pôvodných mestských hradieb, ktoré sa postupne budovali v 13. až 17. storočí. Okrem iného tam odkryli sedem metrov široký obranný val, čiastočne poškodený múr, ktorý bol najstarším mestským opevnením a tri kanalizačné systémy mesta. Košice mali vybudované až tri pásma hradieb a patrili tak medzi najlepšie opevnené mestá v celej strednej Európe. Vtedajší košický primátor Rudolf Schuster sa rozhodol toto historické opevnenie zachovať.

Na základe jeho iniciatívy sa tam uskutočnil rozsiahly archeologický prieskum a od roku 1998 tam mesto zriadilo unikátne podzemné múzeum. Sú v ňom sprístupnené časti historického opevnenia Košíc a bývalej mestskej kanalizácie, či artefakty z Dómu sv. Alžbety. Vďaka svojej nesmiernej historickej hodnote je múzeum od roku 2010 zapísané do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ako súčasť národnej kultúrnej pamiatky Mestské opevnenie.

Priestory komplexu sa využívajú aj na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia počas osláv Dňa mesta Košice alebo v rámci Košického kultúrneho leta. V podzemí je umiestnené aj Múzeum tokajskej vínnej cesty“. To informuje návštevníkov aj o bohatej vinárskej histórii mesta Košice, ktoré v minulosti patrilo medzi významných predajcov „tokajského“ po celej Európe.

Primátor odkazuje školákom, že sa môžu tešiť na zážitkový dejepis 

Po 22 rokoch od svojho sprístupnenia sa múzeum dočká aj nového šatu. Stavebné práce by sa mali začať budúci rok, čím sa vytvoria predpoklady pre inštaláciu inovatívnych expozícií. Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) chce mesto nielen zatraktívniť a zrekonštruovať múzeum, ale aj sanovať nosnú železobetónovú platňu nachádzajúcu sa nad týmto objektom takmer až po križovatku ulíc Hlavná – Rooseveltova. Keďže tam zateká voda, má to negatívny vplyv na zachovanú časť historického opevnenia.

„Dolná brána je jedinečné miesto na Slovensku a možno aj v strednej Európe, ktoré má nadčasové riešenie podzemných priestorov. Chceme ju dostať do 21. storočia a urobiť je to naozaj lákadlom pre všetkých návštevníkov vrátane detí z našich škôl, ktoré tam budú môcť zažiť taký dejepis, na ktorý budú veľmi dlho spomínať. História Košíc sa spája aj s históriou našich južných susedov. Minulý rok schválili poslanci mestu Košice, aby sme sa uchádzali o finančné prostriedky v rámci cezhraničnej spolupráce a spoločne dokončili dielo Dolnej brány, ktoré tu naši predchodcovia zanechali. Veľmi ma teší, že sa našim partnerom v tomto projekte stáva práve Maďarská republika. A keďže im naša história nie je ukradnutá, prispeli sumou 180 tisíc eur, ktoré pôjdu na nové expozície,“ uviedol dnes primátor počas predstavovania budúcej podoby Dolnej brány pre partnerov z oboch strán hranice. 

Košice sú významným mestom aj v maďarskej histórii

Námestník štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péter Kiss-Parciu si cení, že môžu pomôcť dobrej veci. Poďakoval aj za milé prijatie, ktorému sa mu dostalo v metropole východu.

„Cez tieto programy som sa mohol aj osobne priblížiť k mestu Košice. To že spolupracujeme, sa zdá absolútne prirodzené, keďže Slovensko je tretím najdôležitejším partnerom Maďarska a Košice sú veľmi významným mestom v našej histórii,“ vyhlásil.

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (nezávislý) zdôraznil, že chcú byť nápomocní a prispieť k obnove tejto významnej pamiatky. Prostredníctvom Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Via Carpatia, ktorého sú spoluzakladateľom, prenajmú mestu modernú interaktívnu expozíciu. Tá sa stane súčasťou podzemného komplexu Dolnej brány. Kraj prostredníctvom Via Carpatia získal na túto aktivitu od maďarskej vlády 180 000 eur. 

„Finančné prostriedky, ktoré sme získali od maďarského partnera, využijeme na nákup interaktívnych prvkov ako 3D modelov opevnenia mesta, infokioskov, audiovizuálnych projekcií, hologramov a ďalších prvkov virtuálnej reality. Toto technologické zabezpečenie poskytne EZÚS Via Carpatia mestu Košice bezodplatne do dlhodobého prenájmu,“ skonštatoval Rastislav Trnka.

Zatekajúca železobetónová platňa ohrozuje historické opevnenie

Okrem spomínaných 180 000 eur pôjde do projektu obnovy múzea 300 000 eur, ktoré tam plánuje investovať mesto Košice. Ďalších až 2,5 milióna eur by podľa predbežných odhadov bolo potrebných na rekonštrukciu nosnej železobetónovej platne. Stavebné práce by okrem iného pozostávali z odizolovania stavby na jej povrchu a odvedenia vody z obvodových stien. Takisto by sa musela odizolovať celá stropná a schodisková doska vrátane pódia. Okrem toho by tam bolo potrebné položiť novú dlažbu a asfalt vrátane podkladných vrstiev.