Prejsť na obsah

Články - Archív článkov

Zoznam archivovaných článkov

Ak chcete vyhľadávať počkajte, inicializuje sa
Vyhľadávanie
ROK:
MOŽNOSTI: SAMOSTATNÝ ROZSAH
-

Milovníci volejbalového športu v Košiciach zažili výnimočný víkend, ktorého význam presiahol hranice mesta aj Slovenska. Domáci reprezentanti zvíťazili na 8. ročníku Európskej ligy volejbalistov. Výhra dokonale korunovala radosť z toho, že záverečný turnaj Final Four prvýkrát organizovala Slovenská volejbalová federácia.
Letné mesiace sú pre deti obdobím, v ktorom sa túžia zabávať a oddychovať. Mnohé z nich ale aj v sparných dňoch prahnú po nových informáciách, hlavne keď dorastú do veku, v ktorom sa už začína profilovať záujem o odborné štúdium a budúce profesionálne zameranie. Zdá sa, že práca v médiách, či už elektronických, alebo printových, je pre mladú generáciu atraktívna, čoho dôkazom je aj úspešný letný prímestský tábor mladých novinárov, ktorý sa v Košiciach konal v dňoch 11.-15. júla 2011.
Dnes sa na nádvorí Bábkového divadla Košice stretneme o 19. hodine s autorom piatich básnických zbierok, literárnym historikom, pracovníkom akadémie vied a vysokoškolským učiteľom Petrom Hruškom a o 20.30 s poľským básnikom, prekladateľom českej a slovenskej poézie, učiteľom a redaktorom Franciszkom Nastulczykom.
Pätnásť žiakov a traja učitelia zo Základnej školy Jozefa Urbana na Jenisejskej ulici sa aj vďaka Mestu Košice zúčastnili na medzinárodnom tábore partnerských miest na Balatone. Tam hrdo reprezentovali naše mesto, o ktorom pútavo rozprávali ostatným krajinám.
Celý školský rok sa deti zo Základnej školy na Kežmarskej ulici učili tancovať spoločenské tance. Na jeho konci zorganizovali tanečnú prehliadku, po ktorej si prevzali vysvedčenia z tohto pútavého predmetu.
Dnes večer sa o 19. hodine na atraktívnom nádvorí Bábkového divadla v Košiciach stretneme s básnikom, prozaikom, esejistom, prekladateľom a politikom Jiřím Grušom a o 20.30 hod. príde sliezsky básnik, prekladateľ a romanista Tomasz Różycki
Volejbalová exhibícia otvorila včera pri Dóme svätej Alžbety v centre mesta Košice novo postavené ihrisko pre plážový volejbal. Zápas bol lákavou pozvánkou pred zápasmi volejbalovej reprezentácie Slovenska v Európskej lige, ktorých dejiskom bude košická Steel Aréna v dňoch 9.-10. júla a 16.-17. júla.
Dnes večer o 19. hodine bude Bábkové divadlo v rámci literárneho festivalu patriť slovenskému prozaikovi, publicistovi a hudobníkovi Máriusovi Kopcsayovi, ktorý príde aj s gitarou a o 20.30 Jerzymu Jarniewiczovi, poľskému básnikovi, prekladateľovi, literárnemu kritikovi, redaktorovi a vysokoškolskému profesorovi.
V sobotu 2. júla sa začal v Košiciach najväčší stredoeurópsky literárny festival Mesiac autorského čítania. Prvý večer patril poézii a predstavili sa na ňom český básnik a publicista Lubor Kasal a významný poľský básnik Jerzy Kronhold. V nedeľu sa predstavil slovenský prozaik, básnik a publicista Peter Repka a poľský prozaik, básnik, scenárista a filmový kritik Wojciech Kuczok.
Sobotný večer, ktorý je prvým z tridsiatich jeden večerov najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu Mesiac autorského čítania, bude patriť českému básnikovi a publicistovi Luborovi Kasalovi a Poliakovi Jerzymu Kronholdovi. V nedeľu sa predstaví domáci Peter Repka a poľský autor Wojciech Kuczok.
Podobný program, inšpirácie v oblasti kreatívneho priemyslu, ale odlišné miestne podmienky na ich realizáciu, boli hlavnými témami intenzívnych rokovaní nového vedenia Košice 2013 s riaditeľom RUHR 2010, Oliverom Schyettom.